W czwartek prezydent Emmanuel Macron złożył wizytę w departamencie Pireneje Wschodnie przy granicy z Hiszpanią. Towarzyszyli mu minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Macron oświadczył, że Francja zdecydowała się na wzmocnienie kontroli na posterunkach granicznych. Francuski przywódca dodał, że kontrole mają dotyczyć kwestii nielegalnej imigracji.

Czytaj także: Emmanuel Macron w końcu wypowiada wojnę islamistom

Macron zapowiedział podwojenie sił kontrolujących granice - z 2 400 do 4 800 funkcjonariuszy, w celu walki z zagrożeniem terrorystycznym, handlem ludźmi oraz nielegalną imigracją. Zadeklarował także, że Francja przedstawi krajom UE propozycje zmian w systemie Schengen. Odpowiednie propozycje mają zostać przedstawione w przyszłym miesiącu.

- Opowiadam się za głęboką reformą Schengen - powiedział Macron oceniając, że należy wzmocnić bezpieczeństwo wspólnych granic.

Emmanuel Macron ocenił, że niedawny zamach terrorystyczny w Wiedniu jest dowodem, że zagrożenie terroryzmem może nadejść z każdej strony, nie tylko z zewnątrz.

Powiedział także, że członkowie sieci zajmujących się przemytem ludzi są często powiązani z grupami terrorystycznymi.

Zdaniem prezydenta Francji, zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu to zagrożenie długofalowe.

Decyzja o wzmocnieniu sił na granicach została podjęta po ostatnich atakach we Francji. 29 października 21-letni Tunezyjczyk zabił trzy osoby w bazylice Notre Dame w Nicei. Dokonując zbrodni, sprawca krzyczał "Allahu akbar".

Wcześniej pod Paryżem 18-letni zamachowiec pochodzący z Czeczenii zabił nauczyciela szkoły średniej Samuela Paty, który na lekcjach o wolności słowa pokazywał uczniom karykatury Mahometa.