Dwa dni po pierwszej turze wyborów, w której kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski o 1,82 pkt. proc. wyprzedził popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, lider KO Donald Tusk udzielił wywiadu TVP Info.
Donald Tusk zapowiada zmiany w rządzie. Kto straci stanowisko?
W rozmowie ze stacją premier zapowiedział, że po zaplanowanej na 1 czerwca drugiej turze wyborów odbędzie się rekonstrukcja rządu. - W czerwcu wrócę już na spokojnie do rozmów z moimi koalicyjnymi partnerami - nie żeby im coś zabrać, tylko żeby ten rząd był mniejszy, mniej liczebny, ale w dobrych proporcjach dla wszystkich i dużo sprawniejszy - mówił Tusk. Przyznając, że „nie wszyscy mają powód do radości” szef rządu nie chciał ujawnić, kto może stracić ministerialne stanowisko.
Czytaj więcej
- Mamy do zrobienia wielką rzecz. Dajcie nam dokończyć to, co razem zaczęliśmy 15 października 20...
Według opublikowanych w środę nieoficjalnych doniesień RMF FM na temat planowanej rekonstrukcji, z rządem pożegnać mogą się Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, prokurator generalny i senator KO, oraz Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Szymona Hołowni. Według RMF FM, otoczenie Donalda Tuska ma być niezadowolone z tempa rozliczeń PiS oraz braku sprawczości w resorcie klimatu.
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Niektórzy ministrowie już przestali pełnić swe funkcje
W chwili zaprzysiężenia 13 grudnia 2023 r. rząd Donalda Tuska był najliczniejszy (w chwili powołania) w historii i składał się z 27 osób: premiera, 19 ministrów – szefów resortów, trzech ministrów – członków Rady Ministrów oraz czterech ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po roku rządzenia rząd Tuska liczył już, z wiceministrami, 117 osób. Najwięcej wiceministrów było wówczas w KPRM, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Finansów.