Przełom ws. ambasadorów? 18 postanowień czeka na kontrasygnatę Tuska

Co dalej ze sporem ws. ambasadorów? Jak wynika z naszych informacji, 18 projektów postanowień ws. mianowania ambasadorów czeka obecnie na kontrasygnatę premiera Tuska. To zwrot w sprawie. Co to wszystko znaczy?

Publikacja: 03.04.2025 08:10

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

O tym, że obecnie 18 projektów postanowień w sprawach mianowania ambasadorów oczekuje na kontrasygnatę premiera, informuje nas Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z tymi informacjami prezydent podpisał 31 marca jedno postanowienie o mianowaniu ambasadora (nieoficjalnie wiemy, że chodzi o Agnieszkę Bartol, stałego przedstawiciela przy UE). Zgodnie z decyzją szefa MSZ – o czym też informuje nas KPRP – 11 kwietnia odbędzie się posiedzenie Konwentu Służby Zagranicznej, podczas którego będą rozpatrywane kwestie nominacji kolejnych kandydatur.

Według naszych nieoficjalnych informacji we wspomnianych wcześniej 18 postanowieniach chodzi o nominacje następujących osób: Małgorzata Kosiura-Kaźmierska (ambasador w Królestwie Norwegii), Jan Vincent-Rostowski (ambasador i stały przedstawiciel przy OECD w Paryżu), Maciej Hunia (ambasador w Izraelu), Michał Cholewa (ambasador w Kuwejcie), Artur Orzechowski (ambasador w Estonii), Zenon Kosiniak-Kamysz (ambasador w Austrii), Michał Murkociński (ambasador w Egipcie i Erytrei), Tadeusz Chomicki (ambasador w Singapurze), Jolanta Janek (ambasador w Panamie, Belize, Dominikanie, Gwatemali, Haiti, Hondurasie, Nikaragui i Salwadorze) oraz Jacek Najder (ambasador i stały przedstawiciel przy NATO w Brukseli).

W najbliższym czasie może dojść do „odblokowania” blisko 10 placówek dyplomatycznych w trwającym ponad rok sporze o nominacje ambasadorskie. Warto podkreślić, że to MSZ, w ubiegłym roku, rozpoczął spór, nie respektując konstytucyjnego uprawnienia Prezydenta RP i 30-letniej praktyki w tym zakresie. Gdy powrócono do dotychczasowego sposobu powoływania ambasadorów, Prezydent prowadzi proces nominacji - dodaje KPRP w przesłanym komunikacie. 

Czytaj więcej

Spór o ambasadorów. Radosław Sikorski wycofa wnioski do Andrzeja Dudy

Spór Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska z Andrzejem Dudą. Przyspieszenie w ostatnich dniach 

Szef MSZ poinformował w rozmowie z RMF, że w poniedziałek do Kancelarii Premiera wpłynęły wnioski o kontrasygnatę nominacji ambasadorskich, po roku zwłoki. - Przysyłają podpisy. No to trudno, żebym był niezadowolony. Rok to trwało – mówił Sikorski. Wcześniej, w weekend, Sikorski zapowiedział, że wycofa nominacje ambasadorskie i będzie oczekiwał na nowego prezydenta. Już w weekend Andrzej Dera z KPRP mówił jednak, że już przedstawił do podpisania prezydentowi jedno postanowienie o powołaniu ambasadora. Teraz, zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej”, sprawa może dotyczyć kolejnych 10 osób. 

Radosław Sikorski, Andrzej Duda i uzupełnienie wakatów ambasadorskich 

W czerwcu 2024 roku prezydent Andrzej Duda w rozmowie z RMF stwierdził, że w tamtym momencie było 30 wakujących stanowisk ambasadorskich. Konflikt jednak eskalował. W styczniu 2025 roku kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zauważył, że brakuje już 70 ambasadorów w różnych krajach. Zgodnie z wyliczeniem serwisu Demagog, Polska ma 94 ambasady, zgodnie ze stanem na styczeń 2025 roku ambasadorowie byli w 27 placówkach (wypowiedź Nawrockiego Demagog uznał za prawdziwą). Powołanie 10 ambasadorów byłoby więc dopiero pierwszym krokiem w rozwiązaniu kryzysu.

Czytaj więcej

Poseł PiS liczy, że Klich załatwi Dudzie wizytę w Białym Domu. Choć wątpi

Sprawa toczy się od marca 2024 roku. Wtedy MSZ zaczęło proces odwoływania ambasadorów – było to ok. 50 – osób. Informacja o tym została podana, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w USA.  Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.

Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?