Niemiecki parlament poparł stałe kontrole na granicach. Orbán „wita w klubie”

Niemiecki parlament przyjął wniosek o zaostrzenie przepisów migracyjnych po śmiertelnym ataku, którego dokonał 28-letni obywatel Afganistanu. Decyzję niemieckich polityków pochwalił premier Węgier Viktor Orbán.

Publikacja: 30.01.2025 10:43

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: AFP

Niemiecki parlament w środę zatwierdził wniosek CDU/CSU o drastyczne zaostrzenie polityki migracyjnej. Lider partii, Friedrich Merz, którego ugrupowanie prowadzi w sondażach, umieścił migrację w centrum uwagi po ataku nożownika tydzień temu w bawarskim mieście Aschaffenburg. Sprawcą był odrzucony afgański azylant, który zabił mężczyznę i dwuletniego chłopca. Merz chce wywrzeć presję na partie rządzące, ale spotkał się z oskarżeniami – które odrzuca – o łamanie konsensusu w sprawie powstrzymywania skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Wniosek Merza, wzywający do zaostrzenia polityki migracyjnej, został przyjęty stosunkiem głosów 348 do 345, przy 10 wstrzymujących się. Członkowie AfD oklaskiwali wynik, podczas gdy lider frakcji SPD w Bundestagu, Rolf Mützenich, powiedział, że blok Merza „wyrwał się z politycznego centrum”.

Na podstawie przyjętych w środę propozycji w piątek zostanie przedstawiony projekt odpowiedniej ustawy. Jest jednak mało prawdopodobne, aby weszła ona w życie przed wyborami do Bundestagu.

Czytaj więcej

Niemcy wychodzą z Schengen? Bundestag przywraca stałe kontrole na granicach

Zamach w Aschaffenburgu. Ataku dokonał odrzucony azylant

Nożownikiem, który 22 stycznia zabił w parku w bawarskim mieście Aschaffenburg dwie osoby, w tym jedno dziecko, jest 28-letni Afgańczyk. Miał celowo zaatakować w parku grupę przedszkolaków. Ofiary śmiertelne ataku to 41-letni przechodzień, obywatel Niemiec i dwuletni chłopiec marokańskiego pochodzenia. Ranna została dwuletnia dziewczynka z Syrii.

Afgańczyk ranił jeszcze trzy inne osoby, w tym 61-letniego mężczyznę, jedno z dzieci i opiekuna przedszkolaków. Do ataku doszło w parku Schoental w centrum miasta.

Napastnik leczył się psychiatrycznie, był notowany za agresywne zachowania. Postępowanie ws. przyznania mu azylu zostało zakończone, a 28-latek zadeklarował, że dobrowolnie opuści Niemcy w grudniu. Ostatecznie jednak tego nie zrobił i pozostał w Niemczech, gdzie nadal był leczony psychiatrycznie – wynika z informacji przekazywanych przez ministra spraw wewnętrznych Bawarii.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Dlaczego zamach w Aschaffenburgu to przełom w niemieckiej polityce migracyjnej?

Orbán komentuje decyzję Niemiec

Decyzję niemieckiego parlamentu skomentował premier Węgier Viktor Orbán, którego partia Fidesz konsekwentnie prowadzą politykę antyimigracyjną, koncentrując się na ochronie granic, ograniczaniu azylu i sprzeciwie wobec unijnych mechanizmów relokacji migrantów.

„Dzień dobry, Niemcy! Witamy w klubie” - napisał węgierski premier na X.

Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
MAGA-katolicy szturmują konklawe. Kogo widzieliby w roli nowego papieża?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne