Grenlandczycy powiedzieli, czy chcą być częścią USA. Sondaż nie zostawia złudzeń

Sondaż opinii publicznej wykazał, że 85 proc. Grenlandczyków nie chce, aby ich arktyczna wyspa - półautonomiczne terytorium Danii - stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

Publikacja: 28.01.2025 22:43

Grenlandczycy powiedzieli, czy chcą być częścią USA. Sondaż nie zostawia złudzeń

Foto: Adobe Stock

rbi

To odpowiedź na słowa prezydenta USA Donalda Trumpa. Stwierdził on, że Grenlandia jest kluczowa dla bezpieczeństwa USA, a Dania powinna oddać kontrolę nad nią Stanom Zjednoczonym.

Duński rząd chce wydać pół miliarda złotych na wojsko w Grenlandii

Badanie przeprowadzone przez firmę sondażową Verian, zlecone przez duński dziennik Berlingske, wykazało, że tylko 6 proc. Grenlandczyków opowiada się za przyłączeniem do USA, a 9 proc. jest niezdecydowanych – poinformował Berlingske.

Czytaj więcej

Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski

Duński rząd zapowiedział, że wyda 14,6 miliarda koron (ok. 500 milionów złotych) na wzmocnienie swojej obecności wojskowej w Arktyce.

Grenlandia to terytorium o powierzchni większej niż Meksyk i populacji 57 000 osób. W 2009 r. otrzymała szeroką autonomię samorządową, w tym prawo do ogłoszenia niepodległości od Danii w drodze referendum.

Mute Egede: Grenlandia nie jest na sprzedaż

Premier Grenlandii Mute Egede wielokrotnie powtarzał, że wyspa nie jest na sprzedaż i że to jej mieszkańcy decydują o swojej przyszłości. Autonomiczne władze Grenlandii oświadczyły, iż są świadome zmieniającej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Arktyce i są gotowe współpracować z przyszłą administracją USA i innymi sojusznikami z NATO, by zapewnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

Czytaj więcej

Premier Grenlandii: Nie chcemy być Amerykanami

Jak zauważa Agencja Reutera, wojsko amerykańskie przebywa na stale w bazie w Pituffik w północno-zachodniej Grenlandii, która jest strategiczną lokalizacją dla systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. Jest to istotne, ponieważ najkrótsza droga z Europy do Ameryki Północnej przebiega przez wyspę.

Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
MAGA-katolicy szturmują konklawe. Kogo widzieliby w roli nowego papieża?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne