Wygrana Donalda Trumpa wpłynie na kampanię prezydencką w Polsce? Wyborcy mocno podzieleni

Blisko połowa ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” jest przekonana, że wybory w USA będą miały wpływ na decyzje prezydenckie partii w Polsce. Z dużych formacji żadna jeszcze nie przedstawiła kandydata na prezydenta. Same wybory odbędą się w maju przyszłego roku.

Aktualizacja: 13.11.2024 20:35 Publikacja: 13.11.2024 04:30

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Czy sukces Donalda Trumpa w USA będzie miał wpływ na wybory prezydenckie w Polsce i to, kto zostanie wystawiony w wyborach przez poszczególne partie polityczne? Z najnowszego badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (przeprowadzono je w 8–9 listopada, czyli tuż po wyborach w USA) wynika, że Polacy są podzieleni w ocenie tej sytuacji.

Wybory prezydenckie w Polsce: Czy polskie partie, nominując kandydatów, będą oglądały się na Donalda Trumpa?

16,5 proc. ankietowanych jest „zdecydowanie” przekonanych o tym, że sukces Trumpa wpłynie na to, kogo partie wystawią w nadchodzących wyborach. „Raczej” jest o tym przekonanych 31,5 proc. Przeciwników tezy, że wybory prezydenckie będą mieć wpływ na personalne decyzje o kandydatach jest nieco mniej. 29 proc. jest „raczej” przekonanych, że nie będą mieć wpływu na to, a 12,5 proc „zdecydowanie” jest przekonanych, że wybór Trumpa nic nie zmieni w tym kontekście. 10,5 proc. nie ma w tej sprawie zdania. 

Czytaj więcej

Rafał Trzaskowski o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem: Dobry sygnał

Co ciekawe, bardziej przekonani o wpływie Trumpa na rzeczywistość w Polsce są zwolennicy prawicy. Łącznie wśród wyborców PiS i Konfederacji z takim wpływem wydarzeń w USA na kampanię w Polsce zgadza się 69 proc. Wśród wyborców koalicji rządzącej przekonanych jest o tym 41 proc.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Co o tym wyniku mówią eksperci? – Kandydaci w prawyborach w Polsce zachowują się tak, jakby sukces Trumpa miał na Polskę wpływ. Radosław Sikorski w jednym z materiałów opublikowanych w mediach społecznościowych pokazuje zdjęcia Donalda Trumpa, wykazując, że są rzeczy niezmienne w polityce, jak sojusz polsko-amerykański – mówi nam dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum Daszyńskiego. – Wybory w USA mają wpływ na kampanię, bo zapewne to, jak prezydent elekt w USA patrzy na polityków w Polsce, orientuje w pewien sposób same partie – dodaje. 

Czytaj więcej

Podcast "Polityczne Michałki": PiS przegrzewa sukces Trumpa, a w KO gra o prezydenturę eskaluje

Kiedy mogą się odbyć wybory prezydenckie w Polsce?

Czasu na podjęcie przez partie decyzji dotyczących kandydatów jest już coraz mniej. Zgodnie z prawem marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie wyznaczał termin wyborów prezydenckich między 6 stycznia a 6 lutego przyszłego roku. Hołownia zapowiedział już publicznie, że podejmie decyzję o terminie (muszą odbyć się w maju, a przynajmniej I tura musi być w maju) i ogłosi ją bardzo szybko, czyli tuż po 6 stycznia, gdy tylko będzie to możliwe. Potencjalne terminy to: 4, 11, 18 lub 25 maja przyszłego roku. 

Co do decyzji samych partii, to oficjalnie kandydatem w tej chwili jest tylko Sławomir Mentzen. Chęć kandydowania deklaruje też (o czym jak pierwsza pisała „Rzeczpospolita”) Marek Jakubiak, który jest członkiem koła parlamentarnego Wolni Republikanie.

Czytaj więcej

Warszawa patrzy na Waszyngton. Co zmienią wybory w USA?

W listopadzie (przynajmniej teoretycznie) znany ma być kandydat PiS. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grze cały czas są te same nazwiska: Karol Nawrocki, Przemysław Czarnek, Tobiasz Bocheński. PiS rozważało prezydenckie prawybory, ale ostatecznie do ich przeprowadzenia nie doszło. W PiS są politycy, którzy przekonują za to, że sukces Trumpa w USA sprawia, że PiS powinno wystawić kogoś takiego jak Przemysław Czarnek, z wyrazistymi poglądami. Jego przeciwnicy argumentują, że Czarnek jako kandydat doprowadzi do totalnej mobilizacji wyborców koalicji. Zanim jego nazwisko pojawiło się tak mocno w grze, faworytem do nominacji był Karol Nawrocki. – Jest relatywnie mało znany opinii publicznej. Możemy opowiedzieć jego historię na nowo. Czarnek ma już ustalony wizerunek – przekonuje jeden z naszych informatorów z PiS. 

Czy sukces Donalda Trumpa w USA będzie miał wpływ na wybory prezydenckie w Polsce i to, kto zostanie wystawiony w wyborach przez poszczególne partie polityczne? Z najnowszego badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (przeprowadzono je w 8–9 listopada, czyli tuż po wyborach w USA) wynika, że Polacy są podzieleni w ocenie tej sytuacji.

Wybory prezydenckie w Polsce: Czy polskie partie, nominując kandydatów, będą oglądały się na Donalda Trumpa?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Czy Karol Nawrocki jest kandydatem obywatelskim? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Adam Szłapka o upadku Baszara Asada: Rosja słabnie
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają rządy Julii Przyłębskiej w Trybunale Konstytucyjnym?
Polityka
Za czasów PO–PSL rządzenie było lepsze niż za PiS. Tak wynika z badań
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Polityka
Marcin Kierwiński: za zaniechania, które doprowadziły do powodzi, odpowiada rząd PiS