Barbara Nowacka o Rymkiewiczu: Sekta smoleńska przekreśla neutralność

Pamiętam wiersz pana Rymkiewicza o Smoleńsku, zastanowiłabym się bardzo poważnie, czy naprawdę takie upolitycznienie szkoły jest polskiej szkole potrzebne - oświadczyła minister edukacji Barbara Nowacka. Pytana o swe słowa o "niejakim Rymkiewiczu" i usunięcie tego twórcy z nowej listy lektur, minister mówiła w Polsat News o "sekcie smoleńskiej".

Publikacja: 25.06.2024 08:24

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Foto: PAP/Artur Reszko

W ubiegłym tygodniu minister edukacji poinformowała, że nowa lista lektur szkolnych jest gotowa i zostanie opublikowana do 29 czerwca. Kontrowersje wywołał wygłoszony przy tej okazji przez Barbarę Nowacką komentarz.

Barbara Nowacka mówiła o "niejakim Rymkiewiczu" i "panu Dukaju"

- Lista lektur była gigantyczna i niestety nieczytana. Były pewne pomysły indoktrynacyjne, na przykład w ostatnich latach powkładano poezję niejakiego Rymkiewicza. Eksperci bardzo rekomendowali usunięcie. Podpisałam dokument, gdzie pan Rymkiewicz czy pan Dukaj się nie pojawiają - oświadczyła Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej, której liderem jest Donald Tusk.

Czytaj więcej

Daria Chibner: Niejaki Rymkiewicz, pan Dukaj i inne wybory ministry Nowackiej

We wtorek minister edukacji była o listę lektur i o słowa o "niejakim Rymkiewiczu" pytana w Polsat News. Potwierdziła, że nowa lista lektur pojawi się w tym tygodniu. - O listę lektur awantura jest zawsze murowana - oceniła. Powiedziała, że nad listą pracowali "eksperci", ale nie podała szczegółów. - Nie siedzi minister i nie układa całej podstawy programowej, a lista lektur wynika z podstawy programowej języka polskiego, i to nie minister zajmuje się układaniem tego, natomiast eksperci mają świadomość ciężaru - dodała.

Minister edukacji z KO broni nowej listy lektur

Barbara Nowacka oświadczyła, że według niej nowa lista lektur jest "wersją dobrą, słuszną". - Chętnie się pod nią podpisuję - mówiła. Minister była pytana o ocenę swych słów o "niejakim Rymkiewiczu". - Można się zastanawiać nad wagą słów, natomiast też można mieć pamięć, skąd się wziął Rymkiewicz na liście lektur - odparła. - Kiedy mamy wiersze dopuszczone - a ja pamiętam wiersz pana Rymkiewicza o Smoleńsku - to zastanowiłabym się bardzo poważnie, czy naprawdę takie upolitycznienie szkoły jest polskiej szkole potrzebne - powiedziała Nowacka.

Minister edukacji zaznaczyła, że lista lektur to nie "odwrotność kanonu lektur zakazanych" i że można czytać inne lektury. Nowacka była pytana, czy jeden utwór o katastrofie smoleńskiej przekreśla cały dorobek Jarosława Marka Rymkiewicza, laureata Nagrody Literackiej Nike. - Sekta smoleńska przekreśla w pewnym sensie neutralność, szkoła powinna być neutralna - odpowiedziała.

Czytaj więcej

Barbara Nowacka wyrzuciła z lektur pisarza, który przestrzegał przed modelem PiS. I sobą

Nowa lista lektur. Barbara Nowacka: Mam prawo do osobistej oceny

Nowacka usłyszała, że jej słowa o "niejakim Rymkiewiczu" brzmiały arogancko. - Możemy uznać, że będziemy rozmawiać o jednym słowie. Ja bym chciała rozmawiać o sensowności takiej listy lektur, takiej podstawy programowej, tego, po co w ogóle odchudzamy listę lektur - odparła. - Proszę pamiętać, że ja mam prawo do osobistej oceny i w szczególności w przypadku sekty smoleńskiej mam prawo do powiedzenia, że nie podoba mi się upolitycznienie tego tematu tak głębokie i wrzucanie go w każdy fragment dyskursu - oświadczyła.

Czy poglądy polityczne pisarza powinny wpływać na to, czy jego twórczość znajdzie się na liście lektur? Według Barbary Nowackiej, Jarosław Marek Rymkiewicz znalazł się na poprzedniej liście lektur "dlatego, że jego poglądy wpływały". - Eksperci nasi uznali, że taki kształt (listy lektur - red.) jest dobry i ja się pod tym kształtem podpisuję - dodała.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji poinformowała, że nowa lista lektur szkolnych jest gotowa i zostanie opublikowana do 29 czerwca. Kontrowersje wywołał wygłoszony przy tej okazji przez Barbarę Nowacką komentarz.

Barbara Nowacka mówiła o "niejakim Rymkiewiczu" i "panu Dukaju"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości