Władimir Putin ogłasza gotowość Rosji do rozmów z państwami NATO

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość Federacji Rosyjskiej do omówienia kwestii bezpieczeństwa Eurazji z państwami NATO.

Publikacja: 21.06.2024 17:03

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: Gavriil Grigorov / POOL / AFP

Rosyjski prezydent zabrał głos podczas spotkania z absolwentami wyższych uczelni wojskowych, jego słowa przytacza rosyjska agencja Interfax.

Władimir Putin mówi, że Rosja jest gotowa do rozmów z NATO

- Niedawno, na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nakreśliłem naszą wizję prac nad stworzeniem równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Eurazji - powiedział Putin.

Czytaj więcej

"To będzie wielki błąd". Władimir Putin ostrzega Koreę Południową

- Jesteśmy gotowi na szeroką międzynarodową dyskusję na temat tych kluczowych kwestii zarówno z naszymi kolegami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, BRICS, jak i innych międzynarodowych stowarzyszeń, między innymi państw europejskich i NATO - dodał. Prezydent Rosji zaznaczył, że do tych rozmów mogłoby dojść wtedy, gdy wspomniane przez niego podmioty "będą na to gotowe".

Władimir Putin obiecał także doskonalenie systemu zarządzania wojskami i uzbrojeniem oraz zwiększenie efektywności i jakości szkolenia żołnierzy, jak również prowadzenie ćwiczeń, w tym z udziałem zaprzyjaźnionych państw.

Rosja ma rozwijać swą triadę nuklearną

- Oczywiście wzmocnimy potencjał, zwiększymy możliwości bojowe wszystkich typów wojsk i rodzajów sił zbrojnych, wprowadzimy do służby bojowej dumę naszych projektantów, inżynierów, pracowników - najnowsze systemy, które potwierdziły swoje walory, rzeczywiście unikalne cechy - mówił.

Na piątkowym spotkaniu rosyjski przywódca mówił też, że Rosja ma w planach dalszy rozwój swej triady nuklearnej "jako gwarancji strategicznego odstraszania i utrzymania równowagi sił na świecie".

Czytaj więcej

Na Ukrainie zmieniają się nastroje. Sondaż: Co trzeci Ukrainiec gotów na kompromis z Rosją

Władimir Putin oświadczył także, że w piątek wysłuchał raportu rosyjskiego Sztabu Generalnego. - Naród rosyjski uważnie śledzi każdy krok naszej armii na linii kontaktu - dodał, odnosząc się do wojny z Ukrainą, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową".

Rosyjski prezydent zabrał głos podczas spotkania z absolwentami wyższych uczelni wojskowych, jego słowa przytacza rosyjska agencja Interfax.

Władimir Putin mówi, że Rosja jest gotowa do rozmów z NATO

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden pomylił nazwiska Donalda Trumpa i Kamali Harris. Mówiąc o Zełenskim powiedział "Putin"
Polityka
Konta założone po inwazji na Ukrainę zalały Niemcy i Francję dezinformacją przed wyborami
Polityka
Przywódcy NATO pytają o stan Bidena. Orbán porównuje sytuację do katastrofy Titanica
Polityka
Współpracownicy Joe Bidena uważają, że powinien wycofać się z wyborów
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Rośnie sceptycyzm wobec kandydatury Joe Bidena. Gorące debaty o jego zdrowiu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą