Niemieccy policjanci przywieźli imigrantów do Polski. Suski: Za PiS by się nie ośmielili

Nie wiem o czym rozmawiał Donald Tusk, może zaproponował, że za paliwo Niemcom zwróci - kpił w rozmowie z Radiem Plus Marek Suski, komentując rozmowę Donalda Tuska z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem

Publikacja: 19.06.2024 10:05

Marek Suski

Marek Suski

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Suski był na początku pytany o to, czy PiS stworzy nową koalicję, Biało-Czerwoni, która — na wzór Koalicji Obywatelskiej — połączy koalicjantów PiS pod nowym szyldem.

Czy PiS zmieni nazwę na Biało-Czerwoni? Marek Suski: Jak będzie decyzja to będzie to ogłoszone

- Nie wiem, to jeszcze przed nami. Zdaje się, że bardziej toczy się dyskusja w mediach na nasz temat i w biurze prasowym Platformy Obywatelskiej, która próbuje odwrócić uwagę od tego co się dzieje w Polsce. Od tego ile firm odchodzi, od tego że tracimy ogromne pieniądze na rzecz Niemiec, jeśli chodzi o tranzyt; od tego, że nam Niemcy podrzucają imigrantów, a rząd Tuska rozkłada ręce — wyliczał poseł PiS.

- Jest koalicja cały czas przecież - dodał dopytywany czy PiS stworzy nową formacje.

Czytaj więcej

Dlaczego Niemcy podali, że nie było rozmowy Tusk-Scholz? "Bałagan informacyjny"

A czy partia Jarosława Kaczyńskiego chce czymś przykryć szyld PiS?

- Nie wiem czy jest taki plan. Rozmowy się toczą głównie w mediach. A jak będzie decyzja na ewentualnie jakąś zmianę sposobu funkcjonowania Zjednoczonej Prawicy to będzie to ogłoszone — uciął temat.

Niemieccy policjanci przywieźli imigrantów do Polski. Marek Suski: My byśmy zakazali wjazdu takim wycieczkom do Polski

Następnie Suskiego pytano o incydent w Osinowie Dolnym, gdzie niemieccy policjanci zostawili, po polskiej stronie granicy, imigrantów z Afganistanu, którzy dotarli do Niemiec z Polski (do Polski mieli dostać się przez granicę Białorusi). Strona polska podkreśliła, że był to pierwszy taki przypadek oraz że Niemcy zachowali się niezgodnie z procedurami. O incydencie z kanclerzem Olafem Scholzem rozmawiał premier Donald Tusk.

Na dziś, na początku tych audytów nieudanych, już dwa lata opóźnienia złapali przy budowie CPK. To jest proniemiecki rząd

Marek Suski, poseł PiS

- (Niemcy) Zostali złapani za rękę, było nagranie, to po prostu skandal. Nie wiem o czym rozmawiał Donald Tusk, może zaproponował, że za paliwo Niemcom zwróci, bo przecież on jest na kolanach przed Niemcami. Gdyby to było PiS Niemcy nie ośmieliliby się takich rzeczy zrobić. A tu sprawdzają na ile sobie mogą pozwolić z Tuskiem i z proniemieckim ugrupowaniem — komentował sprawę Suski.

- My byśmy po prostu zakazali wjazdu takim wycieczkom do Polski — dodał pytany o to co w takiej sytuacji zrobiłby rząd PiS.

- Dziś słyszymy, że uciekają z Polski ogromne pieniądze. Na dziś, na początku tych audytów nieudanych, już dwa lata opóźnienia złapali przy budowie CPK. To jest proniemiecki rząd — kontynuował Suski.

Na pytanie w jaki sposób rząd Donalda Tuska po pół roku sprawowania władzy ma dwa lata opóźnienia przy budowie CPK, Suski odparł, że to „mistrzostwo świata” i „jak widać można”. Nie wyjaśnił jednak jak jest to możliwe. Stwierdził jedynie, że "Polska ma być małym państewkiem na usługach sąsiadów". - A jeśli mielibyśmy być państwem, które ma śmiałość konkurować, to trzeba rząd zmienić - dodał zarzucając Niemcom, że ci blokowali wypłatę Polsce środków z KPO, by doprowadzić do zmiany władzy w naszym kraju. 

Suski był na początku pytany o to, czy PiS stworzy nową koalicję, Biało-Czerwoni, która — na wzór Koalicji Obywatelskiej — połączy koalicjantów PiS pod nowym szyldem.

Czy PiS zmieni nazwę na Biało-Czerwoni? Marek Suski: Jak będzie decyzja to będzie to ogłoszone

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów