Ruszyła kampania prezydencka. Nie tylko Trzaskowski i Morawiecki w gotowości

Grzegorz Braun, Dorota Gawryluk, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk to potencjalni kandydaci na prezydenta RP. Pod uwagę brany jest też przedstawiciel Andrzeja Dudy, ale nie Marcin Mastalerek.

Aktualizacja: 12.06.2024 06:15 Publikacja: 11.06.2024 04:30

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: PAP/Piotr Nowak

4 czerwca Rafał Trzaskowski nieoficjalnie zainaugurował swoją kampanię prezydencką. Podczas wiecu na placu Zamkowym w stolicy wygłosił płomienne przemówienie, którym przyćmił samego Donalda Tuska. I tak właśnie miało być, bo na niego właśnie Koalicja Obywatelska ma postawić w przyszłorocznych wyborach.

Donald Tusk stawia na Rafała Trzaskowskiego

Prezydent stolicy pokazał się wcześniej w spotach telewizyjnych, a podczas ogłoszenia wyniku wyborów europejskich był ramię w ramię z Tuskiem. Sytuacja co do kandydata KO wydaje się przesądzona, nawet jeśli Radosław Sikorski ma swoje aspiracje. Formacja premiera planuje intensywną kampanię prezydencką i liczy na wygraną z kandydatem PiS.

Sytuacja co do kandydata KO wydaje się przesądzona, nawet jeśli Radosław Sikorski ma swoje aspiracje

Dlaczego PiS? Bo to łatwiejszy przeciwnik niż np. Szymon Hołownia, który na bazie swojego wyniku w ostatnich wyborach prezydenckich powołał do życia Polskę 2050. I o ile formacja ta w połączeniu z PSL zaliczyła w europejskiej elekcji spektakularną porażkę, o tyle wybory prezydenckie rządzą się innymi prawami, gdzie liczy się jednostka, jej popularność, medialność, charyzma i pracowitość. A Hołownia wszystko to ma, jest politykiem wiecowym, który dobrze sprawdza się na wiecach, i poza drobnymi wpadkami radzi sobie w interakcji i zaskakujących sytuacjach.

Szymona Hołownię można wyeliminować jak Włodzimierza Cimoszewicza

Trzecia Droga już kilka razy odbiła się w sondażach i potrafiła zaskoczyć. Dziś jednak, po złym wyniku wyborów europejskich i niejednoznaczności Trzeciej Drogi w wielu kwestiach, wydaje się, że skończył się sen Hołowni o prezydenturze. A jeśli nie, to KO zrobi dużo, żeby zdołować kandydata Trzeciej Drogi. Trzaskowski i Hołownia są zbyt podobni, poza kwestiami światopoglądowymi, przy czym marszałek Sejmu jest bardziej medialny i lepiej radzi sobie w tłumie. Dlatego nawet jeśli Hołownia będzie kandydował, to PO zrobi wszystko, żeby nie wszedł do drugiej tury. A formacja Tuska potrafi wyeliminować przeciwnika. Mało kto pamięta dzisiaj okoliczności wyeliminowania z wyborów prezydenckich Włodzimierza Cimoszewicza.

Czytaj więcej

Marcin Kierwiński: Niezbędne są dalsze rozliczenia. Hołownia? Optymalny byłby jeden kandydat

Dorota Gawryluk jest straszakiem i kartą przetargową właściciela Polsatu, ale może namieszać

Rozważana jest kandydatura Doroty Gawryluk. Dziennikarka nie zaprzecza ani nie potwierdza, że będzie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Szum medialny wokół niej nakręca popularność jej autorskiego programu, którego oglądalność się poprawiła, odkąd trwają spekulacje na temat kandydowania. Ale też Gawryluk jest kartą przetargową właściciela Polsatu, który ma interesy z państwem i nawet jeśli nie umieści swojej kandydatki w Pałacu Prezydenckim, to może wpłynąć na kształt kampanii i zaszkodzić Trzaskowskiemu, ale też odebrać głosy PiS.

Mateusz Morawiecki jako jedyny w PiS może się cieszyć z wyniku wyborów europejskich

Jedyną osobą, która w partii Jarosława Kaczyńskiego może się cieszyć z przegranych wyborów do PE, jest Mateusz Morawiecki. Jego największy oponent mający dostęp do ucha prezesa Jacek Kurski zawiódł na całej, Beata Szydło straciła połowę wyborców, a PiS potrzebuje zmiany i nowego impulsu. Morawiecki jest popularny w sondażach i ma szansę w wyborach.

Jacek Siewiera jest w grze. Grzegorz Braun również

Nie ma jej Marcin Mastalarek, samozwańczy kandydat z Pałacu Prezydenckiego. Ale Andrzej Duda może wskazać inną osobą. Mówi się o Jacku Siewierze, szefie BBN, który zyskuje na popularności i sympatii nawet u przeciwników PiS i Dudy.

Wrażenie w Konfederacji robi popularność Grzegorza Brauna, który zastąpił Janusza Korwin-Mikkego jako charyzmatycznego lidera na prawicy. Krzysztof Bosak powiedział „Rzeczpospolitej”, że Braun może być kandydatem Konfederacji na prezydenta. Jeśli skonfliktuje się z Konfederacją, to będzie kandydował niezależnie.

Lewica wystawi na pewno kobietę i prawdopodobnie Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk

Lewica wystawi na pewno kobietę i prawdopodobnie Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ale potrzeba dużej kampanii, żeby formacja odbiła się od sondażowego dna i zaistniała w wyborach prezydenckich.  

Wynik wyborów europejskich i sondażowy trend wskazują na dziś, że o miano głowy państwa powalczą przedstawiciele PiS i PO. Ale najciekawsze będzie, jak rozłożą się głosy innych komitetów i jak zachowają się ich przedstawiciele. A bój to będzie zaciekły. Kto ma prezydenta, ten wygrywa kolejne wybory. A następne są parlamentarne.

4 czerwca Rafał Trzaskowski nieoficjalnie zainaugurował swoją kampanię prezydencką. Podczas wiecu na placu Zamkowym w stolicy wygłosił płomienne przemówienie, którym przyćmił samego Donalda Tuska. I tak właśnie miało być, bo na niego właśnie Koalicja Obywatelska ma postawić w przyszłorocznych wyborach.

Donald Tusk stawia na Rafała Trzaskowskiego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego