Wybory europejskie. Leszek Miller o wyniku Lewicy: Całkowita anihilacja SLD

Wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego symbolicznie zamyka wysiłki Włodzimierza Czarzastego w kierunku całkowitej anihilacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej - ocenił były premier Leszek Miller.

Publikacja: 10.06.2024 14:42

Leszek Miller

Leszek Miller

Foto: © European Union 2024 - Source: EP/Fred MARVAUX

Leszek Miller to były przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który karierę polityczną rozpoczynał w PZPR (był sekretarzem KC i członkiem Biura Politycznego KC PZPR). W latach 2001-2004 był premierem. Przez prawie 20 lat zasiadał w Sejmie, a ostatnio był europosłem wybranym z list Koalicji Europejskiej.

Wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W poniedziałek Leszek Miller - który nie ubiegał się już o mandat w europarlamencie - skomentował wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica otrzymał 6,3 proc. głosów (741 071), co przełożyło się na trzy mandaty. Z ramienia Lewicy w PE zasiądą współprzewodniczący Nowej Lewicy (partii powstałej z połączenia SLD i Wiosną) europoseł Robert Biedroń, wiceminister sprawiedliwości, poseł Krzysztof Śmiszek (prywatnie partner Biedronia) oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Kto otrzymał najwięcej głosów? (LISTA)

W wyborach mandatu z list KKW Lewica nie uzyskali m.in. dotychczasowi eurodeputowani i byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka, szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Wanda Nowicka, wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, posłowie Maciej Konieczny i Paulina Matysiak z partii Razem czy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia zdobył 826 tys. głosów (6,06 proc.) i 3 mandaty, na Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS głosowało 168 tys. osób (1,24 proc.). SLD startowało wówczas w ramach Koalicji Europejskiej, która zdobyła 22 mandaty (38,47 proc. głosów).

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Joachim Brudziński: Koalicja rządząca Tuska utraciła większość

Leszek Miller: Wśród europosłów Lewicy nie ma nikogo z dawnego SLD

"Trzeba przyznać, że Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń po mistrzowsku wykonali plan umieszczenia w Parlamencie Europejskim trójki posłów: Joanny Scheuring-Wielgus, Krzysztofa Śmiszka i Roberta Biedronia" - skomentował w mediach społecznościowych Leszek Miller. "Przez moment wydawało się, że Marek Belka zagrozi pani poseł, ale na ostatnich metrach wyborcy z Wielkopolski okazali się liczniejsi niż elektorat z Łodzi" - dodał. Scheuring-Wielgus wyprzedziła Belkę o 1259 głosów.

Były premier napisał w serwisie X (dawniej Twitter), że Łukasz Kohut (który uzyskał mandat z listy KO) został "wyeliminowany z jedynki na liście Lewicy, a na jego miejsce wciśnięto Macieja Koniecznego" z partii Razem. "Konieczny okazał się niezdolny do uzyskania miejsca w PE, co ułatwiło zdobycie mandatu Śmiszkowi" - ocenił Miller.

Czytaj więcej

Sikorski: Wybory do PE? Polacy opowiedzieli się za ambitną Unią Europejską

Były lider SLD zaznaczył, że w kończącej się kadencji Lewica miała siedmiu europosłów, a teraz będzie miała trzech. "W tej trójce nie ma nikogo z dawnego SLD, co symbolicznie zamyka wysiłki (współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodziemierza - red.) Czarzastego całkowitej anihilacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej" - podsumował.

Pełne wyniki wyborów europejskich 2024:

  • Koalicja Obywatelska - 37,06 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc.
  • Konfederacja - 12,08 proc.
  • Trzecia Droga - 6,91 proc.
  • Nowa Lewica - 6,3 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 0,93 proc.
  • Inne - 0,31 proc.

Leszek Miller to były przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który karierę polityczną rozpoczynał w PZPR (był sekretarzem KC i członkiem Biura Politycznego KC PZPR). W latach 2001-2004 był premierem. Przez prawie 20 lat zasiadał w Sejmie, a ostatnio był europosłem wybranym z list Koalicji Europejskiej.

Wynik Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży