Wybory do PE w Holandii. Badanie exit poll: Wygrywają lewica i Zieloni

Koalicja Zielonej Lewicy (GroenLinks) i Partii Pracy (PvdA) wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Holandii - wynika ze zaktualizowanego wyniku badania exit poll.

Publikacja: 07.06.2024 05:30

Geert Wilders oddaje głos w wyborach

Geert Wilders oddaje głos w wyborach

Foto: REUTERS/Lewis Macdonald

arb

Wyniki badania podał holenderski nadawca NOS. Sojusz GroenLinks-PvdA zdobył osiem z 31 miejsc, jakie Holandia obsadza w Parlamencie Europejskim.

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

Foto: PAP

Partia Wolności Geerta Wildersa znacznie powiększa reprezentację w PE

Prawicowa i antyimigrancka Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która przewodziła w sondażach, zdobędzie prawdopodobnie siedem mandatów, która tym samym powiększy swoją reprezentację w PE o sześć miejsc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku PVV nie zdobyła żadnego mandatu, ale zyskała europosła po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii i zmianach w liczebności poszczególnych reprezentacji narodowych w PE.

Oficjalne wyniki wyborów w Holandii nie zostaną podane przed niedzielnym wieczorem, gdy głosowanie zakończy się w całej UE.

Frekwencja w wyborach do PE w Holandii wyniosła 47 proc. - o pięć punktów procentowych więcej niż w 2019 roku.

Margines błędu w badaniu exit poll wynosi jeden mandat, co oznacza, że ostatecznie zwycięzcą może jeszcze okazać się przewodząca w przedwyborczych sondażach partia PVV Wildersa.

Czytaj więcej

Powstaje nowa międzynarodówka z udziałem PiS. Budowa kontaktów nie idzie łatwo

Pozostałe mandaty mają obsadzić Partia Ludowa na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD), która zdobyła cztery mandaty, Chrześcijańscy Demokraci i D66 (po trzy mandaty) oraz partia protestu BBB (Ruch Rolnik-Obywatel), która obsadzi prawdopodobnie dwa mandaty. Cztery mniejsze partie uzyskają po jednym mandacie.

Badanie exit poll: Duży wzrost poparcia dla Zielonej Lewicy i Partii Pracy w porównaniu z wyborami parlamentarnymi

Badanie exit poll wskazuje, że poparcie dla PVV, w stosunku do wyborów parlamentarnych z listopada 2023 roku wygranych przez tę partię spadło z 25 do 22 proc. Poparcie dla koalicji Partii Pracy i Zielonej Lewicy wzrosło z 16 do 26 proc.

Założona w 2023 roku partia NSC (Nowa Umowa Społeczna), która obecnie współtworzy rząd z PVV, straciła aż 10 punktów procentowych poparcia w stosunku do wyborów z listopada (wówczas uzyskała 13 proc. poparcia obecnie 3 proc.).

Wynik PVV może być gorszy niż w wyborach do parlamentu krajowego, ponieważ ugrupowanie to popiera wielu eurosceptycznych wyborców — a w tej grupie frekwencja w wyborach do PE jest zazwyczaj niższa.

Polityka
USA–Rosja. Doradcy Donalda Trumpa odradzają mu dzwonienie do Władimira Putina
Polityka
Donald Trump wzywa do „uwolnienia Marine Le Pen”. „To wszystko jest złe dla Francji”
Polityka
J.D. Vance: Cła mogły być znacznie wyższe
Polityka
Sąd Konstytucyjny przesądził o losie prezydenta Korei Południowej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Premier Danii o zakusach Donalda Trumpa: Stabilność NATO się chwieje