Historyczne wybory w Meksyku: Prezydentem kraju będzie kobieta (WIDEO)

Claudia Sheinbaum została nowym prezydentem Meksyku - wskazują wyniki badań exit poll po wyborach prezydenckich w tym kraju, które odbyły się 2 czerwca.

Publikacja: 03.06.2024 05:14

Claudia Sheinabum

Claudia Sheinabum

Foto: AFP

Sheinbaum została ogłoszona zwyciężczynią przez rządzącą Meksykiem lewicową Partię Odrodzenia Narodowego (MORENA). Jej zwycięstwo oznacza, że po raz pierwszy w historii prezydentem Meksyku będzie kobieta.

Kobieta prezydentem Meksyku. 87-latka: Dzięki Bogu dożyłam takich czasów

Instytut badania opinii publicznej Parametria prognozuje, że Sheinbaum zdobyła 56 proc. głosów, podczas gdy kandydatka opozycji, Xochitl Galvez, zdobyła 30 proc.

Cztery inne badania exit poll również wskazują na zwycięstwo Sheinbaum. Galvez nie uznała jednak jak dotąd swojej porażki wyborczej i nakazała swoim zwolennikom cierpliwe oczekiwanie na oficjalne wyniki wyborów.

Zwycięzca wyborów prezydenckich obejmie urząd 1 października. Jak zauważa Reuters fakt, iż na czele Meksyku stanie kobieta, jest sygnałem zmian społecznych jakie zachodzą w kraju, znanym z panującej tu kultury maczyzmu.

Czytaj więcej

Prezydent Meksyku chce wpisania podwyżki płacy minimalnej do konstytucji

- Nigdy nie wyobrażałam sobie, że kiedyś będę głosowała na kobietę (w wyborach prezydenckich — red.) - mówiła w rozmowie z agencją Reutera 87-letnia Edelmira Montiel, zwolenniczka Sheinbaum.

- Najpierw nie mogłyśmy w ogóle głosować, a gdy już mogłyśmy, głosowałyśmy na osobę, an którą kazał głosować nam mąż. Dzięki Bogu to się zmieniło, a ja tego dożyłam — dodała.

Partia Odrodzenia Narodowego, rządząca Meksykiem od 2018 roku, ogłosiła także, że jej kandydat wygrał wybory na burmistrza stolicy, Mexico City — choć opozycja twierdzi, że to jej kandydat zostanie burmistrzem.

Nowa prezydent Meksyku będzie musiała mierzyć się ze zorganizowaną przestępczością

W dniu niedzielnych wyborów dwie osoby zginęły w lokalach wyborczych w stanie Puebla. Wcześniej, w czasie kampanii wyborczej zginęło 38 kandydatów ubiegających się o różne stanowiska. Meksyk od lat jest areną walki władz z kartelami narkotykowymi.

Jednym z najważniejszych zadań Sheinbaum, jako nowej prezydent, będzie konfrontacja ze zorganizowaną przestępczością. W czasie kończącej się kadencji prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora zamordowanych zostało więcej osób niż w czasie kadencji jakiegokolwiek wcześniejszego prezydenta we współczesnej historii Meksyku, choć liczba zabójstw zaczęła spadać.

Przedwyborcze sondaże wskazywały, że MORENA i jej sojusznicy nie zdobędą 2/3 głosów w parlamencie, co utrudni Sheinbaum realizację zmian o charakterze konstytucyjnym. Sheinbaum musi też odpierać zarzuty, że będzie marionetką ustępującego prezydenta — choć przyznaje, że będzie kontynuować wiele aspektów jego polityki, w tym realizować programy, które mają pomóc najuboższym mieszkańcom Meksyku.

Sheinbaum została ogłoszona zwyciężczynią przez rządzącą Meksykiem lewicową Partię Odrodzenia Narodowego (MORENA). Jej zwycięstwo oznacza, że po raz pierwszy w historii prezydentem Meksyku będzie kobieta.

Kobieta prezydentem Meksyku. 87-latka: Dzięki Bogu dożyłam takich czasów

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę
Polityka
Brytyjski miliarder popierał torysów. Zmienił zdanie, gdy Partia Pracy idzie po władzę
Polityka
Żołnierz USA poznał Rosjankę w Korei Płd. Teraz spędzi prawie cztery lata w rosyjskim więzieniu
Polityka
Joe Biden otwiera drogę do USA setkom tysięcy nielegalnych imigrantów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Marine Le Pen poprowadzi Francję ku bankructwu?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży