Kto zmobilizuje eurowyborców. Kampania pod znakiem Zielonego Ładu

W Europie to tereny wiejskie napędzają poparcie dla eurosceptyków, w Polsce – nie zawsze. Ale fala rolniczych protestów może wpłynąć na wybory do PE.

Aktualizacja: 24.05.2024 06:08 Publikacja: 24.05.2024 04:30

Kto zmobilizuje eurowyborców?

Kto zmobilizuje eurowyborców?

Foto: PAP, Jakub Kaczmarczyk

Raport „Obszary wiejskie i geografia niezadowolenia”, przygotowany dla Europejskiego Komitetu Regionów, pokazuje, jak bardzo rosną w siłę eurosceptycy w wielu krajach Unii Europejskiej. I jak ważna jest mobilizacja (lub demobilizacja) wyborców w małych ośrodkach.

Partie eurosceptyczne tracą. Polscy rolnicy wybrali politykę proeuropejską?

Raport wskazuje – opierając się na badaniach i wynikach wyborów z wielu państw Unii – że zwykle to tereny wiejskie napędzają w Europie poparcie dla partii eurosceptycznych. Jednak w Polsce między rokiem 2019 a wyborami do Sejmu w 2023 poparcie dla partii eurosceptycznych (PiS i Konfederacji) w regionach wiejskich spadło łącznie o 7,1 proc. – wynika z raportu. Poparcie dla PiS spadło o 8,4 proc., a dla Konfederacji – wzrosło o 1,3 proc. Jako przyczynę autorzy raportu wskazują m.in. „piątkę dla zwierząt” z drugiej kadencji PiS. Zwracają też uwagę, że wpływ na wynik miała bezprecedensowa (74,4 proc.) frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu 15 października 2023 r.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy krytycznie o decyzji Donalda Tuska i wysyłaniu ministrów do PE

– Partie eurosceptyczne, a szczególnie PiS, tracą na sile w regionach wiejskich: coraz więcej rolników, którzy głosowali na nie do tej pory, zaczyna głosować na obecną koalicję rządzącą. To oznacza, że wielu rolników w październiku 2023 r. wybrało politykę proeuropejską – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Martyna Gliniecka z CASE, współautorka raportu.

Dodaje, że po wyborach z 2023 r. pojawiło się jednak wiele kwestii problematycznych. – Mieszkańcy wsi nie zgadzają się na przykład z polityką rolną i środowiskową UE, co widoczne jest w ciągle trwających protestach rolników. Zaognienie tych frustracji i brak wystarczającej reakcji polityków Koalicji Obywatelskiej może spowodować, że eurosceptycyzm się wzmocni – przypuszcza Gliniecka.

Barwy kampanii pod znakiem Zielonego Ładu. Czy poparcie dla rolników wpłynie na wybory?

Fala rolniczych protestów przetoczyła się przez Polskę w pierwszych miesiącach roku. Była zwrócona głównie przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz importowi produktów rolnych z Ukrainy. Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z lutego 2024 r. pokazało, że aż 77,2 proc. polskich wyborców popiera rolnicze protesty. Czy może to wpłynąć na wybory do PE?

Czytaj więcej

Protest w Sejmie. Rolnicy zapowiadają, że nie wyjdą z budynku. Żądają spotkania z Tuskiem

– Odpowiedź bezpośrednia na to pytanie kryje się w wynikach frekwencji w wyborach samorządowych 7 kwietnia. Co się wydarzyło? Biorąc pod uwagę średnią frekwencję, to wieś była bardziej zmobilizowana, miasta mniej – mówi Marcin Duma, szef IBRiS. – Dziś wszyscy się dwoją i troją, by opowiedzieć, dlaczego trzeba iść na wybory do Parlamentu Europejskiego i jak zgarnąć mobilizacyjną premię. PiS stawia na powszechną europejską emocję związaną z kosztami transformacji. PO ma problem: jest za wcześnie, by komunikować osiągnięcia. Postawiła więc na program „Cela+”, by mobilizować swój elektorat. I wiązać go z zagrożeniem ze Wschodu – wyjaśnia Duma.

Aby zmobilizować zwolenników swojej partii, Donald Tusk zapowiedział już na 4 czerwca wiec na placu Zamkowym w Warszawie.

Czy opozycja zachęci wieś i małe miasta?

Co planuje PiS? Z naszych rozmów wynika, że na ostatnim etapie kampanii wyborczej postawi jeszcze mocniej na mobilizację własnego elektoratu, przede wszystkim na wsi i w małych oraz średnich miastach. W czwartek zaś były premier Mateusz Morawiecki zapowiedział raport PiS o pół roku rządów PO i niespełnionych obietnicach rywali.

Raport „Obszary wiejskie i geografia niezadowolenia”, przygotowany dla Europejskiego Komitetu Regionów, pokazuje, jak bardzo rosną w siłę eurosceptycy w wielu krajach Unii Europejskiej. I jak ważna jest mobilizacja (lub demobilizacja) wyborców w małych ośrodkach.

Partie eurosceptyczne tracą. Polscy rolnicy wybrali politykę proeuropejską?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Szef MON do dymisji? Polacy odpowiadają
Polityka
Marcin Mastalerek: Na prawicy nie ma osób, które mają taki talent wiązania ludzi ze sobą, jaki ma Andrzej Duda
Polityka
Prof. Jarosław Flis: Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? To jakby PO wystawiła Ewę Kopacz
Polityka
Sondaż: Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego