Mastalerek porównuje PiS do Partii Republikańskiej: Oni też nie wygrywają w miastach

Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze, kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa - mówił szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek o zakończonej w nocy II turze wyborów samorządowych.

Publikacja: 22.04.2024 08:17

Marcin Mastalerek

Marcin Mastalerek

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki II tury wyborów samorządowych, kończących najdłuższą po 1989 roku kadencję samorządów. 

Wybory wygrała Koalicja Obywatelska, zwyciężając w większych miastach, nie tylko z kandydatami PiS, ale także z przedstawicielami swoich koalicjantów.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek ocenił, że „wszyscy wygrali, bo każdy ogłasza zwycięstwo”, ale „przegrała demokracja”, ze względu na niską frekwencję, która wyniosła 44,06 proc. Polityk uważa tez, że winne niskiej frekwencji są rządy Donalda Tuska.

- Myślę, że też styl, w którym Donald Tusk sprawuje władzę, trochę zniechęca. Myślę, że wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze, kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa - mówił polityk. Przyznał, że II tura była sukcesem PO, ale dodał, że tam, gdzie wygrała, wolałby widzieć niezależnych samorządowców.

Przegraną Prawa i Sprawiedliwości Mastalerek tłumaczył tym, że "PiS jest tak budowany od lat, że nie ma szans wygrywać w miastach, bo nie buduje swoich kandydatów od lat", a w dużych miastach wygrywają na ogół kandydaci lewicowi. Porównał w tym partię Jarosława Kaczyńskiego do Partii Republikańskiej w USA, której kandydaci także nie wygrywają w dużych miastach. - Proszę zobaczyć w USA nawet w Teksasie, który jest bardzo republikański, republikanie nie wygrywają — powiedział.

Izba Reprezentantów przegłosowała pomoc dla Ukrainy. Mastalerek podkreśla rolę prezydenta Dudy

Pytany o decyzję Izby Reprezentantów, która o miesiącach zwłoki zdecydowała się przyjąć ustawę o największej dotychczas pomocy dla Ukrainy, Mastalerek stwierdził, że kluczowe znaczenie miało tu spotkanie Andrzeja Dudy ze spikerem Izby Mike'em Johnsonem i byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

- Poważne słowa poważnego polityka — powiedział Mastalerek.

Odpowiadając na krytykę, z którą a wielu środowiskach politycznych spotkała się rozmowa Dudy z Trumpem,  Mastelerek powiedział, że prezydent Duda skrajnie inaczej prowadzi politykę, dążąc d tego, aby bez względu na to, kto wygra  wybory prezydenckie w USA, utrzymać z tym krajem jak najlepsze stosunki. Premier natomiast we wpisach na X obraża republikanów.

Mastalerek nawiązał tu do wpisu premiera na platformie X, w którym Tusk skrytykował polityków Partii Republikańskiej za zablokowanie ustawy o przeznaczeniu miliardów dolarów dla Ukrainy. "Ronald Reagan (...) musi przewracać się dzisiaj w grobie. Wstydźcie się" - napisał premier.

- Premier Tusk pomylił Brukselę z Waszyngtonem. Tam Donald Tusk może obrażać wszystkich ile chce i to chyba chciał zastosować wobec republikanów w Waszyngtonie. W Waszyngtonie tak to nie działa — mówił szef gabinetu Dudy.

"Ameryka, Ameryka, Ameryka, a nie Deutschland, Deutschland, Deutschland"

Mastalerek podkreślił znaczenie dobrych stosunków polsko-amerykańskich, szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa Polski, gdy za jej wschodnią granicą już od ponad 2 lat toczy się wojna.

Pytany o żelazną kopułę, system obrony przeciwlotniczej, której zainstalowanie w Polsce  znalazło się w „100 konkretach na 100 dni”, Mastelerek stwierdził: - Ja powiedziałbym premierowi Tuskowi prosto: „Ameryka, Ameryka, Ameryka”, a nie „Deutschland, Deutschland, Deutschland”.

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki II tury wyborów samorządowych, kończących najdłuższą po 1989 roku kadencję samorządów. 

Wybory wygrała Koalicja Obywatelska, zwyciężając w większych miastach, nie tylko z kandydatami PiS, ale także z przedstawicielami swoich koalicjantów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy