Wybory samorządowe 2024: Jak kończy się krótka kampania wyborcza

W ostatni weekend liderzy partii politycznych mobilizowali wyborców. To już niemal ostatnia szansa na walkę o ich głosy, bo ze względu na nadchodzącą Wielkanoc kampania samorządowa znajduje się niemal na finiszu.

Aktualizacja: 25.03.2024 06:18 Publikacja: 25.03.2024 04:30

Szymon Hołownia uważa, że w koalicji rządzącej doszło do „niemądrych kłótni i sporów"

Szymon Hołownia uważa, że w koalicji rządzącej doszło do „niemądrych kłótni i sporów"

Foto: PAP/Artur Reszko

W tym roku wybory samorządowe stały w cieniu wydarzeń ogólnokrajowych i międzynarodowych. Pokazały też różnice, jeśli chodzi o rządzącą koalicję w kilku kluczowych sprawach. W weekend pojawiło się kilka nowych propozycji. Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń zaapelował – również do koalicjantów – o debatę na tematy samorządowe na koniec kampanii. – Wzywam do debaty opozycję, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, wzywam także moich przyjaciół z koalicji rządzącej. Spotkajmy się na wielkiej debacie samorządowej. Porozmawiajmy o naszej wizji samorządu – mówił w Wielkopolsce Biedroń. Lewica w trakcie ostatnich tygodni kampanii do spraw samorządowych dołączyła – przede wszystkim w Sejmie – również inne zagadnienia, jak kwestie dotyczące aborcji. Ostatecznie pierwsze czytanie projektów dotyczących aborcji – jest ich w sejmie cztery – odbędzie się już po I turze, czyli po 7 kwietnia.

Czytaj więcej

Miszalski o Majchrowskim: Przestał panować nad swoim urzędem

Kampania przed wyborami samorządowymi. Tarcia w koalicji rządzącej

W ostatnich dniach kampanii widać było też kolejne różnice zdań w samej koalicji rządzącej. Jedno – opisywane też przez „Rzeczpospolitą” – pole dotyczy zmian w składki zdrowotnej zaproponowanej przez rząd. Inne – kwestii handlu w niedzielę. Swój pomysł ma Trzecia Droga, a konkretniej Ryszard Petru, który w Sejmie złożył projekt zakładający wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. To projekt poselski (wspominane wcześniej zmiany w składce zdrowotnej mają być projektem rządu). Zmiany, jeśli chodzi o handel w niedzielę, wyklucza Lewica, co oficjalnie wielokrotnie (również w ubiegłym tygodniu) podkreślała ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wcześniej Trzecia Droga ostro stawiała sprawę składki zdrowotnej. Rozmówcy z Trzeciej Drogi mówią zaś w kuluarach, że sprawy gospodarcze są dla mobilizacji własnego elektoratu, przedsiębiorców – również w tych wyborach – ważne dla całej formacji. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci, terminy i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Szymon Hołownia przyznaje: Coś idzie nie tak

Dla polityków i komentatorów w Warszawie najważniejsze 7 kwietnia będzie to, jak kształtuje się wynik w sejmikach – zarówno pod względem procentów, jak i władzy w konkretnych sejmikach. KO liczy na pierwsze miejsce oraz jednocześnie na przejęcie władzy (z koalicjantami) w sejmikach, gdzie rządzi obecnie PiS. Tymczasem dość niespodziewanie sytuację polityczną skomentował w ubiegły weekend Szymon Hołownia. – Na dwa tygodnie przed wyborami coś zaczyna iść nie tak. PiS nagle, nie chcę powiedzieć „nabiera sił”, bo jest w trendzie spadkowym, ale te jego spadki się zatrzymały. Według sondaży dzisiaj ma wciąż szansę na to, żeby utrzymać kilka sejmików, a może i podlaski – mówił lider Polski 2050 w trakcie konwencji w Białymstoku. Hołownia stwierdził, że do tego doprowadziły „niemądre kłótnie i spory” w koalicji 15 października.

Czytaj więcej

Sondaż CBOS: Trzecia Droga coraz słabsza, Konfederacja ciągle rośnie. Na szczycie bez zmian

Przed wyborami jeszcze lokalne debaty wyborcze. Najciekawiej w tym tygodniu zapowiada się starcie w Warszawie. W środę 27 marca w debacie TVP weźmie udział prezydent Rafał Trzaskowski, który wcześniej w analogicznych debatach w mediach prywatnych jak do tej pory nie uczestniczył.

Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie