USA testowały pocisk hipersoniczny. Nie wiadomo czy test zakończył się sukcesem

Siły Powietrzne USA przeprowadziły w niedzielę "ostateczny test" pocisku hipersonicznego AGM-183A opracowanego przez koncern Lockheed Martin.

Publikacja: 20.03.2024 05:46

Bombowiec B-52H

Bombowiec B-52H

Foto: US Air Force http://www.af.mil/, Public domain, via Wikimedia Commons

Serwis Defence News, który informuje o teście zaznacza, że Siły Powietrzne USA nie informują czy test zakończył się sukcesem.

Co dał USA „ostateczny test” pocisku hipersonicznego ARRW?

W wydanym przez Siły Powietrzne oświadczeniu czytamy, że bombowiec B-52H przeprowadził test „w pełni funkcjonalnego prototypu ARRW” (ARRW to skrót od Air-Launched Rapid Response Weapon - dosł. Odpalana z Powietrza Broń Szybkiego Reagowania), który był „kompleksowym testem” po wystartowaniu z bazy Sił Powietrznych Andresen na wyspie Guam. Test został przeprowadzony na terenie specjalnego poligonu na Wyspach Marshalla.

Siły Powietrzne nie podały, jakie były cele testu. Poinformowały jedynie, że pozwolił on na zdobycie „cennego wglądu w możliwości” broni hipersonicznej przygotowanej przez koncern Lockheed Martin.

Czytaj więcej

Rosja: Nasze bombowce strategiczne pojawiły się w pobliżu USA

„Ten test pozwolił zebrać cenne, unikalne dane i miał na celu udoskonalenie szeregu programów rozwoju technologii hipersonicznej” - wynika z komunikatu Sił Powietrznych. Test miał służyć także „ocenie i udoskonaleniu” samej procedury testowania przy „dalszym rozwoju zaawansowanych systemów hipersonicznych”.

Siły Powietrzne USA realizują obecnie dwa główne programy rozwoju pocisków hipersonicznych w które uzbrajane miałyby być amerykańskie samoloty. Pocisk hipersoniczny to pocisk, poruszający się z prędkością przekraczającą pięciokrotną prędkość dźwięku.

517 mln

Tyle (w dolarach) Siły Powietrzne USA chcą przeznaczyć w 2025 roku na rozwój programu HACM (Ponaddźwiękowy Atakujący Pocisk Manewrujący)

W rozwój broni hipersonicznej zaangażowały się mocno Rosja i Chiny. Rosjanie używają pocisków hipersonicznych Kindżał na Ukrainie — jednak ich skuteczność okazała się mniejsza niż zakładano, jak się okazało ukraińska obrona przeciwlotnicza, mimo dużej prędkości z jaką poruszają się pociski Kindżał, jest w stanie je strącać dzięki dostarczeniu jej zachodnich systemów obrony przeciwlotniczej.

W zeszłym roku sekretarz ds. Sił Powietrznych Frank Kendall mówił kongresmenom o „trudnościach” programu ARRW po nieudanym teście z marca 2023 roku.

Koniec programu ARRW, USA pokładają nadzieję w programie HACM

Przedstawiciele Sił Powietrznych deklarowali w marcu, że zaplanowany na ten miesiąc test będzie ostatnim a Siły Powietrzne zamierzają zamknąć program ARRW w tym roku. Siły Powietrzne nie prosiły o środki na pozyskiwanie pocisków w 2025 roku, ani na dalsze badania i rozwój tej broni.

Kendall większe nadzieję zdawał się pokładać w programie HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile - Ponaddźwiękowy Atakujący Pocisk Manewrujący). Siły Powietrzne zwróciły się o kolejne 517 mln dolarów na rozwój tego programu w 2025 roku. Program HACM jest realizowany przez koncern Northrop Grumman i firmę RTX. Pocisk HACM ma być mniejszy niż ARRW. Ma też być w stanie latać po "innych trajektoriach" niż ARRW.

Serwis Defence News, który informuje o teście zaznacza, że Siły Powietrzne USA nie informują czy test zakończył się sukcesem.

Co dał USA „ostateczny test” pocisku hipersonicznego ARRW?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Łukaszenko i jego oblężona twierdza. Dyktator izoluje i zastrasza
Polityka
Irak będzie surowo karać za stosunki homoseksualne. "Ochrona przed moralną deprawacją"
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy
Polityka
Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje