Sondaż: Czy Andrzej Duda powinien podpisać ustawę łagodzącą prawo aborcyjne?

Większość Polaków oczekuje od prezydenta konkretnej decyzji w sprawie projektu dotyczącego aborcji, który wyjdzie z Sejmu - wynika z badania IBRiS dla Radia ZET.

Publikacja: 12.03.2024 07:46

IBRiS zadał ankietowanym pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem, jeżeli Sejm przyjmie ustawę łagodzącą praw

IBRiS zadał ankietowanym pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem, jeżeli Sejm przyjmie ustawę łagodzącą prawo aborcyjne w Polsce, to Prezydent Andrzej Duda powinien ją podpisać?”

Foto: PAP/Paweł Supernak

W Sejmie złożone zostały cztery projekty dotyczące aborcji – dwa Lewicy, jeden KO i jeden Trzeciej Drogi. Dwa z nich — Lewicy — dotyczą zmian kodeksowych, musi więc zająć się nimi cały Sejm. Dwa pozostałe decyzją marszałka Sejmu Szymona Hołowni mogłyby trafić do komisji. Wszystkie będą jednak procedowane w parlamencie 11 kwietnia, czyli kilka dni po wyborach samorządowych.

Umowa koalicyjna zawarta przez Koalicję 15 Października – jak ją nazwał Donald Tusk w swoim exposé – zakłada, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca aborcji z października 2020 roku zostanie cofnięta. Jednak szczegóły tego, w jakim to ma odbyć się trybie, nie zostały ogłoszone.

Sondaż: Co prezydent powinien zrobić w sprawie ustawy łagodzącej przepisy aborcyjne

Ze strony Pałacu Prezydenckiego płyną sygnały, że nie ma mowy o tym, by prezydent podpisał którykolwiek z projektów, które obecnie są w parlamencie. Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, to wbrew zdaniu większości Polaków w tej sprawie.

Czytaj więcej

Aborcja będzie dzielić do wyborów. To był najtrudniejszy tydzień koalicji rządzącej

Na pytanie „Czy Pana/Pani zdaniem, jeżeli Sejm przyjmie ustawę łagodzącą prawo aborcyjne w Polsce, to Prezydent Andrzej Duda powinien ją podpisać?” twierdzącej odpowiedzi udzieliło prawie 70 proc. ankietowanych, z czego 54,3 proc. ma zdecydowane stanowisko w tej sprawie, a 14,2 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”. Zdecydowanie za odmowną odpowiedzią prezydenta optuje 20,1 proc. ankietowanych, a kolejne 4 proc. wybrało opcję „raczej nie”.

Zdania w kwestii podpisu prezydenta pod ustawą łagodzącą prawo aborcyjne nie ma 7,4 proc. pytanych przez IBRiS. Radio ZET, dla którego sondaż został przeprowadzony, zwraca uwagę, że większy odsetek zwolenników podpisania przez Andrzeja Dudę ewentualnego projektu, który wyszedłby z Sejmu, jest wśród mężczyzn. „Tu odpowiedź »zdecydowanie tak« albo »raczej tak« wybrało aż 77 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród kobiet 60 proc.” — czytamy w serwisie internetowym stacji. 

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Bezwarunkowa aborcja to dla Polaków zbyt wiele. Rację ma Trzecia Droga, nie Lewica

IBRiS przeprowadził sondaż w dniach 08-09 marca br. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną