Minister ds. równości Katarzyna Kotula w Sejmie: Polki przerywają ciąże niezależnie od sejmowych zamrażarek

- Zawsze jest dobry czas na mówienie o prawach kobiet. Polki od ponad 30 lat czekają na rzetelną debatę na temat aborcji - mówiła z mównicy sejmowej Katarzyna Kotula, minister ds. równości w rządzie Donalda Tuska.

Publikacja: 06.03.2024 11:15

Katarzyna Kotula

Katarzyna Kotula

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kotula, w czasie dyskusji do jakiej doszło po rozpoczęciu posiedzenia Sejmu (w czasie przeznaczonym na wnioski formalne), oświadczyła że „chciałaby skierować swój przekaz do kobiet i powiedzieć im, że zawsze jest dobry czas na mówienie o prawach kobiet”.

Minister Katarzyna Kotula o aborcji: Nie odpuścimy tego tematu

- Polki od ponad 30 lat czekają na rzetelną debatę na temat aborcji — dodała po tym jak dzień wcześniej marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm będzie procedował w sprawie projektów ustaw dotyczących przepisów ws. aborcji 11 kwietnia, po wyborach samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia.

- Polki przerywają ciążę niezależnie od tego czy politycy używają sejmowych zamrażarek, niezależnie od tego czy uznają że przed wyborami czy po wyborach jest dobry czas — mówiła Kotula nawiązując do słów Hołowni.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska gra kobietami, Hołownia skłamał. Czy strajk kobiet wyjdzie na ulice?

- Polki przerywają ciążę niezależnie od tego, że niektórzy politycy zwracają się do nich z fałszywą troską: to dla waszego dobra — dodała.

- Drogie kobiety, drogie Polki. Chcę wam powiedzieć, że rząd koalicji 15 października i Lewica, która obiecała wam, że po ośmiu latach rządów tych, których państwo było wobec was opresyjne, Lewica w rządzie koalicji 15 października zrobi wszystko, by zbudować wam państwo oparte na wsparciu, trosce i opiece — zapewniła Kotula.

- Zrobimy wszystko, aby każdy wasz wybór był szanowany — dodała minister ds. równości.

- Zrobimy wszystko, abyście same mogły podjąć decyzję o swoim ciele, zdrowiu i życiu — mówiła Kotula.

Czytaj więcej

Sondaż: Prawie 90 proc. wyborców Trzeciej Drogi za aborcją do 12. tygodnia ciąży

- Jeśli będziecie musiały przerwać ciążę z różnych powodów zrobimy wszystko, abyście nie były odsyłane ze szpitali z kwitkiem — zapewniła minister ds. równości.

- Zawsze jest dobry czas na prawa kobiet. Nie odpuścimy tego tematu — zapowiedziała Kotula.

Lewica i KO popierają liberalizację przepisów aborcyjnych umożliwiającą przeprowadzanie aborcji do 12. tygodnia ciąży. Trzecia Droga opowiada się za powrotem do kompromisu aborcyjnego (sprzed wyroku TK w 2020 roku) i referendum ws. aborcji. 

Szymon Hołownia o przepisach ws. aborcji: Drakońskie prawo powinno zostać zmienione. Projekty będą procedowane

- Te projekty będą procedowane. Za miesiąc. Ten miesiąc jest moim zdaniem potrzebny klasie politycznej, by uniknąć ryzyka, że wszystkie te projekty zostaną wysadzone w powietrze — mówił na sejmowych korytarzach Hołownia.

- Jeżeli będziemy już po pierwszym rozstrzygnięciu wyborczym szanse będą dużo większe. Zaczną się rozmowy i zaczną się deklaracje, że nie odrzucimy tych projektów w I czytaniu - dodał.

- Ja uważam, że to drakońskie prawo (obecnie obowiązujące — red.) powinno zostać zmienione. Chodzi mi o to, żebyśmy wreszcie doszli do jakiejś pozytywnej konkluzji — podkreślił.

Kotula, w czasie dyskusji do jakiej doszło po rozpoczęciu posiedzenia Sejmu (w czasie przeznaczonym na wnioski formalne), oświadczyła że „chciałaby skierować swój przekaz do kobiet i powiedzieć im, że zawsze jest dobry czas na mówienie o prawach kobiet”.

Minister Katarzyna Kotula o aborcji: Nie odpuścimy tego tematu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Minister wskaże kierunki polityki zagranicznej
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Kolejny minister idzie do PE? "Powiedziałem, że przyjmę takie zadanie"
Polityka
Dariusz Joński o Mariuszu Kamińskim: Nie żałuję pytania o to, czy był trzeźwy
Polityka
Lewicowa rozgrywka o mieszkania. Partia chce miejsca w Ministerstwie Rozwoju