Przemysław Czarnek: Jesteśmy bezradni wobec działań rządu, nie mamy czołgów

Zawsze w demokracji poparcie po wyborach nieco spada - mówił w rozmowie z RMF FM były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Publikacja: 29.02.2024 07:21

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Czarnek był pytany kiedy zastąpi Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS.

- Nigdy — odparł Czarnek.

Czarnek był pytany o to w kontekście głośnego listu prof. Andrzeja Nowaka, który napisał, że „Jarosław Kaczyński nie sprostał tak wielkiej odpowiedzialności, którą na siebie przyjął” i powinien ustąpić ze stanowiska prezesa PiS. Jako kandydatów do zastąpienia Kaczyńskiego prof. Nowak wskazał Patryka Jakiego z Suwerennej Polski i właśnie Czarnka. Czy Czarnek zgadza się ze słowami prof. Nowaka?

Przemysław Czarnek o Jarosławie Kaczyńskim: Sprostał odpowiedzialności. Dostaliśmy 7,6 mln głosów w wyborach

- Nie, absolutnie nie. Nie wiem z czego wynika aż taki wniosek. To najwybitniejszy polski historyk, ale nie wiem czy jest też wybitnym politykiem - odparł.

Czarnek dodał, że prof. Nowak wypowiada się „jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej”. - Nie zgadzam się z faktem, że prezes Jarosław Kaczyński nie sprostał odpowiedzialności. Sprostał. Wybory zakończyły się wynikiem 7,6 mln głosów poparcia (dla PiS), to poparcie utrzymuje się na wysokim poziomie — podkreślił były członek rządu Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto wygra wybory samorządowe? KO o włos przed PiS, silna Polska 2050

- My żyjemy w kraju demokratycznym, przynajmniej żyliśmy do 13 grudnia 2023 roku. W kraju demokratycznym jest tak, że raz rządzi ktoś, raz ktoś inny — stwierdził Czarnek odpowiadając na uwagę, że PiS — mimo osiągniętego wyniku, utracił władzę.

- Zawsze w demokracji poparcie po wyborach nieco spada, ale utrzymujemy się, mimo przewagi ogromnej medialnej po tamtej stronie, na poziomie ponad 30 proc. - podkreślił.

- Jeśli ktoś twierdzi, że może zbudować partię z poparciem 30 proc. bez Jarosława Kaczyńskiego, to jest w błędzie — dodał też Czarnek.

A co z zarzutem bezradności jaki stawia PiS prof. Nowak.

Jeśli wyrzuca się z programu wszystko co związane z wielkością państwa polskiego z historii, próbuje się zamienić rzeź wołyńską na Polakach na konflikt polsko-ukraiński, to jest to nienawiść wobec polskiego narodu

Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki

- Zgadzam się, co do tego, że jesteśmy wszyscy bezradni wobec sytuacji, którą narzucili nam niedemokratycznie rządzący. Nie mamy czołgów, nie mamy karabinów, nie pójdziemy z czołgami na KPRM, bo nie jesteśmy nimi — odpowiedział.

Czarnek zarzucił przy tym nowej większości rządzącej, że ta „siłą przejmuje prokuraturę, media, siłą zamyka posłów w więzieniach” czego „dotychczas nie było”.

Przemysław Czarnek o zmianach w systemie edukacji: Wyraz ojkofobicznej chrystianofobii

Na pytanie o zmiany w systemie edukacji wprowadzone przez rząd Donalda Tuska Czarnek stwierdził, że są one wyrazem „ojkofobicznej chrystianofobii obecnie rządzących”.

- Jeśli wyrzuca się z programu wszystko co związane z wielkością państwa polskiego z historii, próbuje się zamienić rzeź wołyńską na Polakach na konflikt polsko-ukraiński, to jest to nienawiść wobec polskiego narodu. Wymordowano tam bestialsko 100 tys. ludzi tylko dlatego, że byli Polakami. Będziemy się zawsze domagać tego, by zbrodnię ludobójstwa rozliczyć, by pochować tych, którzy leżą w polach i są bronowani, pługowani — odparł.

Czarnek przekonywał, że jest szansa na porozumienie z Ukrainą w tej sprawie jeśli "Polacy, jak ci rządzący w Polsce, nie będą zdradzać swojego narodu".

Czarnek był pytany kiedy zastąpi Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS.

- Nigdy — odparł Czarnek.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS