Nowy sondaż. Konfederacja zyskuje i jest tuż za Trzecią Drogą

Koalicja Obywatelska dogania Prawo i Sprawiedliwość pod względem poparcia, najbardziej zyskuje Konfederacja - wynika z najnowszego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press.

Publikacja: 28.02.2024 09:37

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Według badania, gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego miałaby 30 proc. poparcia.

Z sondażu wynika, że na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska. Formacja, której liderem jest obecny premier Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, mogłaby liczyć na 29 proc. głosów.

Czytaj więcej

Prawa wyborcze dla Ukraińców w Polsce? Konfederacja przeciw. "Ogromne zagrożenie"

Sondaż. Rośnie poparcie dla Konfederacji

Na trzecim miejscu z wynikiem 13 proc. znalazłaby się Trzecia Droga, czyli sojusz Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tuż za Trzecią Drogą z poparciem wynoszącym 12 proc. znalazłaby się Konfederacja, czyli ugrupowanie współtworzone przez partie Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej.

Według sondażu, w Sejmie znaleźliby się także przedstawiciele Nowej Lewicy (6 proc.). Z badania wynika, że Bezpartyjni Samorządowcy mogliby liczyć na poparcie 3 proc. ankietowanych, a Polska Jest Jedna - 2 proc. Co setny respondent wskazał inną partię, co dwudziesty piąty nie wiedział, na kogo oddałby głos.

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska ucieka PiS-owi. Najwięcej traci Lewica

Wybory parlamentarne - sondażowa frekwencja

Ile osób wzięłoby udział w głosowaniu? Według sondażu Ipsos, frekwencja w wyborach wyniosłaby 65 proc., przy czym udział w głosowaniu "zdecydowanie" zadeklarowało 51 proc. ankietowanych, a "raczej" - 14 proc. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, "zdecydowanie" nie wzięłoby w nich udziału 13 proc. badanych.

W ostatnich wyborach w Polsce największe poparcie - 35,38 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Najbliższe wybory - samorządowe - odbędą się 7 kwietnia (II tura odbędzie się 21 kwietnia tam, gdzie w I turze prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nie zostaną wyłonieni w wyborach bezpośrednich).

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"