Szymon Hołownia zmienił dyrektora od mediów w Sejmie

Szefem biura odpowiedzialnego za kontakty z dziennikarzami nie jest już Andrzej Grzegrzółka, symbol kontrowersyjnej komunikacji z czasów PiS.

Publikacja: 26.02.2024 14:53

Biuro Obsługi Medialnej zastąpiło w Sejmie Centrum Informacyjne Sejmu

Biuro Obsługi Medialnej zastąpiło w Sejmie Centrum Informacyjne Sejmu

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Biuro Obsługi Medialnej – tak nazywa się jedna z najnowszych jednostek organizacyjnych Kancelarii Sejmu. Biuro zastąpiło Centrum Informacyjne Sejmu. Z punktu widzenia dziennikarzy to zmiana symboliczna. Dyrektorem od mediów przestał być bowiem budzący wiele kontrowersji Andrzej Grzegrzółka.

Grzegrzółka jest byłym dziennikarzem „Polska The Times”, TVP i Superstacji. Dyrektorem Centrum Informacyjnego Sejmu, powołanego przy Wiejskiej po dojściu do władzy przez PiS, został w październiku 2016 roku. Doprowadził m.in. do powstania sejmowych profili w mediach społecznościowych oraz kanału wideo w serwisie YouTube. Dziennikarze zapamiętali go jednak z czegoś innego. Zdaniem wielu z nich, Grzegrzółka wybielał polityków PiS.

Andrzej Grzegrzółka był oskarżany o okłamywanie opinii publicznej ws. lotów Marka Kuchcińskiego

Tak było w szczególności w 2019 roku, po ujawnieniu przez Radio Zet informacji na temat lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało wykaz lotów marszałka, okazał się jednak mocno zaniżony, więc później zamieściło nową listę.

Dyrektor Grzegrzółka tłumaczył, że powodem „różnych informacji, które się pojawiały”, był „nieład i niedoprecyzowanie realizowanych połączeń”, jednak opozycja zarzuciła mu wprost okłamywanie opinii publicznej i domagała się jego dymisji. – To jest zupełne zaprzeczenie całej idei zawodu rzecznika, który jest od tego, żeby komunikować się z obywatelami i przedstawiać rzetelną informację w konkretnej sprawie – grzmiał poseł PO Cezary Tomczyk.

Czytaj więcej

Szturm na Sejm. Szymon Hołownia przeprasza posłankę PiS Katarzynę Sójkę

Dziennikarze często zarzucali też Grzegrzółce zwłokę w odpowiedzi na pytania. Doświadczała też tego „Rzeczpospolita”. Choć trzeba przyznać, że odpowiedzi na niektóre pytania przychodziły zaskakująco szybko.

Teraz kontakty dziennikarzy z Kancelarią Sejmu mają wyglądać inaczej, bo – przynajmniej według zapowiedzi – powołanie Biura Obsługi Medialnej w miejsce CIS oznacza zmianę całej filozofii. – Chcemy, by Sejm był otwarty na obywateli i przyjazny dziennikarzom – mówiła w połowie lutego „Wirtualnym Mediom” Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni. – Postawimy na dwustronną komunikację, wzmocnimy social media, tworzymy nowe projekty, które mają przybliżyć obywatelom prace Sejmu – dodawała.

Chcemy, by Sejm był otwarty na obywateli i przyjazny dziennikarzom

Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Karpa-Świderek była od września 2022 roku rzeczniczką prasową partii Polska 2050, wcześniej odpowiadała za komunikację w organizacji WWF Polska. W przeszłości przez 11 lat była związana z TVN, prowadząc programy i serwisy w TVN CNBC, TVN 24 i TVN 24 Biznes i Świat. To ona została dyrektorem świeżo powołanego Biura Obsługi Medialnej.

Czym będzie teraz zajmował się Andrzej Grzegrzółka

Nowa jednostka działa od poniedziałku, a jej powołanie jest elementem szerszych zmian w strukturze organizacyjnej Kancelarii Sejmu, w ramach których m.in. zastąpiono Biuro Analiz Sejmowych nową jednostką o nazwie Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Zgodnie z zapowiedziami nowa struktura ma m.in. zwiększyć udział obywateli w pracach parlamentarnych.

Czy będzie zajmował się teraz Andrzej Grzegrzółka? – Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. Aktualnie w pierwszej kolejności zajmuję się kwestiami zdrowotnymi – mówi „Rzeczpospolitej".

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.