Ciało Nawalnego oddane matce opozycjonisty. Szczegóły pogrzebu nadal nieznane

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, który 16 lutego zmarł w kolonii karnej, poinformowała, że ciało opozycjonisty zostało przekazane jego matce. Wcześniej Ludmiła Nawalna była szantażowana przez rosyjskich śledczych.

Publikacja: 24.02.2024 19:49

Ciało Nawalnego oddano matce

Ciało Nawalnego oddano matce

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 731

Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego w rosyjskim więzieniu za kołem podbiegunowym. Szczegóły na temat tego, co się z nim stało, są skąpe. Jego zespół zaoferował funkcjonariuszom ochrony 20 000 euro (22 000 dolarów; 17 000 funtów) nagrody i pomocy w opuszczeniu Rosji w zamian za informacje o jego śmierci w więzieniu.

Próby upamiętnienia jego śmierci spotkały się z ostrą reakcją władz rosyjskich, w wyniku których usunięto prowizoryczne pomniki, a setki ludzi aresztowano.

Matka opozycjonisty, Ludmiła Nawalna, przebywa w Salechardzie, mieście niedaleko miejscowości Charp za kręgiem polarnym, gdzie znajduje się kolonia karna"Wilk polarny". To do Salechardu przewiezione zostało ciało Nawalnego, w kostnicy "strzeżone" przez policję. Rosjanie zwlekali z sekcją zwłok, ale w raporcie medycznym stwierdzono, że 47-latek zmarł z przyczyn „naturalnych”. 

Matce Nawalnego postawiono ultimatum: albo zgodzi się na „tajny” pogrzeb syna, albo zostanie on pochowany na terenie kolonii w której zmarł. Ludmiła Nawalna miała na decyzję trzy godziny. Odmówiła negocjacji. 

Kolonia karna wydała ciało Aleksieja Nawalnego matce. Co wiadomo o pogrzebie?

W sobotę Kira Jarmysz poinformowała, że ciało Aleksieja Nawalnego zostało wydane matce.

Kira Jarmysz stwierdziła, że plany co do pogrzebu Nawalnego wciąż nie są jasne. „Nie wiemy, czy władze będą przeszkadzać, aby przebiegło to tak, jak chce rodzina i na co Aleksiej zasługuje” – napisała.

Julia Nawalna żąda oddania ciała męża. Oskarża Putina

W sobotę wdowa po Nawalnym Julia Nawalna oskarżyła Władimira Putina o przetrzymywanie ciała jej zmarłego męża jako „zakładnika” i zażądała jego bezwarunkowego przekazania rodzinie.

- Oddajcie nam ciało mojego męża – zażądała Lilia Nawalna, zwracając się do prezydenta Rosji.  - Torturowałeś go żywcem, a teraz torturujesz go po śmierci. Kpisz ze szczątków zmarłych.

Nawalna ponownie oskarżyła prezydenta Rosji o to, że stał za śmiercią jej męża. Kreml zaprzecza tym zarzutom, nazywając reakcję Zachodu na śmierć Nawalnego „histeryczną”.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę