„Mogą sobie posiedzieć na stołówce”. Opinie o przepychankach przed Sejmem RP

„Przestępcy (nawet ułaskawieni) często używają siły zamiast rozumu”, „Straż Marszałkowska poturbowała posłów opozycji, w tym byłych działaczy opozycji antykomunistycznej” – tak komentują politycy próbę wejścia do Sejmu polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacja: 07.02.2024 11:02

Politycy PiS przed Sejmem RP

Politycy PiS przed Sejmem RP

Foto: PAP/Leszek Szymański

W związku z przepychankami pod Sejmem na platformie X (dawniej Twitter) rozgorzała dyskusja. Politycy obu stron nie oszczędzają w słowach. „Kamiński i Wąsik taranem chcą wtargnąć na dzisiejszy Sejm. Przestępcza i awanturnicza strategia @pisorgpl pokazuje ich totalny rozkład i słabość, a przecież prawdziwe kłopoty dopiero przed nimi. Komisje śledcze i prokuratorzy dopiero się rozpędzają” – napisał poseł Lewicy Tomasz Trela. „Przestępcy (nawet ułaskawieni) często używają siły zamiast rozumu. Tak jest też w tym przypadku. Zero zaskoczenia” – dodał w kolejnym wpisie.

Wtóruje mu posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. „Prezes i posłowie PiS kompromitują przede wszystkim siebie. Siłowo wprowadzają do Sejmu przestępców. Nie ulegniemy tym Hunom. Kamiński i Wąsik swoje mandaty utracili bezpowrotnie” – skomentowała.

Politycy koalicji o łamaniu prawa

Z kolei zdaniem Klaudii Jachyry, również z KO, „Wąsik i Kamiński jako byli posłowie, po uzyskaniu przepustek, mogą wejść do budynku Sejmu i posiedzieć sobie np. na stołówce”.

Krzysztof Brejza wstawił zdjęcie Mariusza Kamińskiego przepychającego się ze Strażą Marszałkowską. „Uśmiech wymalowany na zaczerwienionej twarzy, radość z łamania prawa i wdzierania się do Sejmu” – skomentował.

Zjednoczona Prawica krytykuje Straż Marszałkowską

Z kolei Joanna Borowiak ze Zjednoczonej Prawicy oceniła, że sytuacja w Sejmie jest „rodem z Białorusi”. „Straż Marszałkowska nie wpuszcza posłów do Sejmu. Czego boi się marszałek Hołownia?” – pyta.

Poseł Dariusz Matecki opisuje „fizyczny atak na posłów na Sejm RP”. „Straż Marszałkowska poturbowała posłów opozycji, w tym byłych działaczy opozycji antykomunistycznej” – relacjonuje.

„Smutny obraz polskiej demokracji. Na polecenie marszałka Hołowni dwóm posłom na Sejm RP uniemożliwia się wejście do Sejmu” – ocenił były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Przepychanki związane są z dzisiejszym posiedzeniem Sejmu RP, w którym chcą wziąć udział politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Marszałek Szymon Hołownia oraz koalicja rządząca nie zgadzają się na ich udział w obradach twierdząc, że ich mandaty wygasły w momencie, gdy zostali oni prawomocnie skazani przez sąd za nadużycie władzy i fałszowanie dokumentów.

Czytaj więcej

Awantura przed Sejmem. Szymon Hołownia zabrał głos

Politycy opozycji twierdzą z kolei, że były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz jego zastępca nie stracili mandatów, ponieważ zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Politycy PiS chcą siłą wprowadzić ich na salę obrad, czemu sprzeciwia się prezydium Sejmu.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną