Niemiecki sąd: Młodzieżówkę Alternatywy dla Niemiec można uznać za ekstremistyczną

Sąd w Kolonii orzekł, że niemiecka agencja wywiadu może sklasyfikować młodzieżowe skrzydło skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako ekstremistyczne.

Publikacja: 06.02.2024 19:06

Demonstracja przeciwko rasizmowi i polityce skrajnie prawicowej AfD, 5 lutego, Frankfurt nad Menem

Demonstracja przeciwko rasizmowi i polityce skrajnie prawicowej AfD, 5 lutego, Frankfurt nad Menem

Foto: AFP

Jak wynika z doniesień niemieckich mediów, grupa młodzieżowa znana jako Młoda Alternatywa „w dalszym ciągu angażuje się w masową agitację skierowaną przeciwko obcokrajowcom, w szczególności przeciwko islamowi i muzułmanom”.

Niemiecka agencja wywiadowcza, której zadaniem jest inwigilacja grup uznawanych za sprzeczne z konstytucją, po wieloletnim monitorowaniu jej, w 2023 r. sklasyfikowała Młoda Alternatywę jako ekstremistyczną. AfD i Młoda Alternatywa próbowały przeciwstawić się temu posunięciu w sądzie.

Czytaj więcej

Protest w Berlinie. „Zapora ogniowa” przeciw ekstremistom

Sąd w Kolonii orzekł jednak, że zaklasyfikowanie Młodej Alternatywy jako ekstremistycznej jest uzasadnione.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, gdyż AfD i jej organizacja młodzieżowa mogą złożyć od niego apelację do sądu wyższej instancji w Nadrenii Północnej-Westfalii

Niemcy protestują przeciwko polityce AfD

Orzeczenie sądu z pewnością wywoła w Niemczech debatę na temat tego, czy Młoda Alternatywa powinna zostać zakazana. W ostatnich tygodniach setki tysięcy Niemców wyszło na ulice, aby demonstrować przeciwko AfD i skrajnie prawicowemu ekstremizmowi.

- Decyzja sądu w Kolonii wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia z masową pogardą dla ludzkości, z rasizmem, nienawiścią do muzułmanów i atakami na naszą demokrację  – powiedziała we wtorek w Berlinie Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec i członkini rządzącej Partii Socjaldemokratycznej.  - Będziemy nadal przeciwdziałać temu zjawisku, korzystając ze środków dostępnych praworządności.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż. AfD z coraz mniejszym poparciem w Niemczech

Protesty przeciwko AfD podczas nadchodzącego Berlinale

Wiele niemieckich organizacji filmowych planuje protesty na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale (15-25 lutego)  w odpowiedzi na decyzję organizatorów o zaproszeniu na ceremonię otwarcia członków skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec

Organizatorzy festiwalu bronią swojej decyzji. „W ostatnich wyborach członkowie AfD zostali wybrani do Bundestagu i berlińskiej Izby Reprezentantów. W związku z tym są oni również reprezentowani w komitetach politycznych i kulturalnych oraz w innych organach. To fakt i jako taki musimy to zaakceptować” – brzmi komunikat organizatorów.

Decyzję tę poparła niemiecka minister kultury Claudia Roth, która powiedziała lokalnej prasie, że zaproszenia zostały wysłane za „sugestią” jej biura.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę