Irlandia Północna w kryzysie. Nowy rząd prosi Londyn o więcej pieniędzy

Rząd Irlandii Północnej wezwał Wielką Brytanię do zwiększenia pomocy finansowej, która ma złagodzić problemy regionu. 3,3 miliarda funtów (ponad 16,5 miliarda złotych), które zostały przekazane przez Londyn, okazują się niewystarczające.

Publikacja: 05.02.2024 15:57

Nowy rząd Irlandii Północnej

Nowy rząd Irlandii Północnej

Foto: Kelvin BOYES / NORTHERN IRELAND EXECUTIVE / AFP

Na początku ubiegłego roku Londyn odmówił zwiększenia rocznego budżetu Irlandii Północnej wynoszącego 14,2 miliarda funtów, mimo że inflacja osiągnęła najwyższy poziom od wielu dekad. Doprowadziło to do największego od lat strajku w sektorze publicznym. Pracownicy byli oburzeni, że nie otrzymali żadnej podwyżki, w przeciwieństwie do kolegów z pozostałych części Wielkiej Brytanii.

Większy budżet Irlandii Północnej

Premier Rishi Sunak przekonał probrytyjską Partię Demokratyczno-Unionistyczną (DUP), aby po dwóch latach przestała bojkotować obrady zgromadzenia regionalnego.

14,2 mld funktów

wynosił budżet

Irlandii Północnej

Porozumienie z DUP utorowało drogę do utworzenia nowej koalicji, dzięki której premierem została Michelle O'Neill z Sinn Fein – partii, która dąży do zjednoczenia obu Irlandii. Wówczas uruchomiona została pomoc od brytyjskiego rządu.

Choć premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak stwierdził, że oferta finansowania jest „znacząca i hojna”, minister ds. regionu w jego gabinecie, Chris Heaton-Harris, przewidział, że nowa administracja będzie negocjować podwyżkę.

Koniec kryzysu politycznego w Irlandii Północnej

Utworzenie nowego rządu zakończył dwuletni kryzys polityczny spowodowany wyjściem unionisów z rządu w lutym 2022 r. Partia w ten sposób zaprotestowała przeciw faktycznej granicy celnej, która po brexicie powstała między Irlandią Północną a pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa.

Problem polega na tym, że zgodnie z porozumieniem, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej, w składzie rządu musi się znaleźć zarówno największa partia unionistyczna, jak też republikańska. Wyjście DUP z rzadu sparaliżowało więc wszystkie instytucje tego kraju.

Czytaj więcej

Historyczny sukces Sinn Féin w wyborach w Irlandii Północnej. Krok ku zjednoczeniu wyspy

Według porozumienia, które zawarły DUP i brytyjski rząd, kontrole towarów wysyłanych z Anglii, Szkocji i Walii do Irlandii Północnej zostaną faktycznie zniesione.

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny