Sondaż: Czy majątki małżonków polityków powinny być jawne? Polacy nie mają wątpliwości

Do szybkich prac w Sejmie trafił projekt Koalicji Obywatelskiej o ujawnieniu majątków odrębnych małżonków polityków. Ankietowani w sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster, zdecydowanie popierają wprowadzenie takiej jawności.

Publikacja: 26.01.2024 07:43

Nieoficjalnie politycy KO wprost przyznają, że ich projekt ma uderzyć głównie w Mateusza Morawieckie

Nieoficjalnie politycy KO wprost przyznają, że ich projekt ma uderzyć głównie w Mateusza Morawieckiego (na zdjęciu).

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Projekt ws. ujawnienia małżonków polityków złożył na początku kadencji poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, obecnie minister aktywów państwowych. Ustawa zakłada, że majątki odrębne małżonków osób pełniących najważniejsze funkcje „będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym”. KO chce też wprowadzić jawność majątków prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia projekt tkwił w zamrażarce sejmowej, skierowany do licznych konsultacji. Teraz został jednak skierowany do czytania w komisjach regulaminowej oraz samorządu terytorialnego. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, pierwsze czytanie próbowano zorganizować już podczas rozpoczętego w czwartek posiedzenia Sejmu, jednak nie udało się znaleźć terminu dla połączonych komisji.

Czy małżonkowie polityków powinni składać oświadczenia majątkowe? Znamy wyniki sondażu

Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” przeprowadził sondaż, w którym zapytał respondentów, czy małżonkowie polityków powinni składać oświadczenia majątkowe. Za wprowadzeniem takiego obowiązku opowiedziało się 83 proc. ankietowanych. Przeciwnicy tego rozwiązania to tylko 6 proc. Co dziewiąty pytany (11 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej

Chcą odtajnić majątek żony Mateusza Morawieckiego. Projekt wyjęty z sejmowej zamrażarki

— Transparentność życia publicznego służy jego jakości. Nie dziwię się, że większość z nas chce takiej jawności — skomentował w rozmowie z „Super Expressem” prof. Antoni Dudek. Politolog i historyk podkreślił, że nie przekonuje go argument, iż „informacja o majątku to wskazówka dla złodziei”. — Złodzieje dobrze wiedzą, kto jest zamożny — zauważył.

Nieoficjalnie politycy KO przyznają, że złożony przez nich projekt ma uderzyć głównie w byłego premiera Mateusza Morawieckiego. W 2021 roku Wirtualna Polska szacowała, że polityk PiS ma z żoną Iwoną dobytek wart w sumie około 40 mln zł. Pełne dane nie są oficjalnie znane, bo były szef rządu znaczną część majątku przepisał właśnie na małżonkę.

Równocześnie z projektem KO do prac w Sejmie skierowana została podobna propozycja PiS.

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż w dniach 13-14 stycznia na grupie 1048 dorosłych Polaków.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.