Sejm: PiS żąda od marszałka Hołowni dopuszczenia do obrad Kamińskiego i Wąsika

25 stycznia o godzinie 10 rozpoczęło się 4. posiedzenie Sejmu obecnej kadencji.

Aktualizacja: 25.01.2024 11:36 Publikacja: 25.01.2024 10:10

Na początku obrad z wnioskiem formalnym wystąpił poseł PiS, Michał Wójcik. Wójcik zwrócił się bezpośrednio do Hołowni.

Michał Wójcik do Szymona Hołowni: To co pan wyprawia to jest hańba

- To co pan wyprawia w ostatnich dniach to hańba. jeszcze niedawno pan płakał nad konstytucją, a dziś ją pan bezczelnie łamie. Nie dopuszcza pan posłów Kamińskiego i Wąsika do wykonywania ich mandatu, ich uprawnień. Pan mówi, że nie są posłami — to nieprawda. Byli bezprawnie zatrzymani, bezprawnie byli w więzieniu. Tu ma być 460 osób, a nie 458 osób. Ja pana nie proszę, ja żądam od pana, aby pan ich dopuścił do tego, aby sprawowali mandat. To jest raz. Po drugie — cofnijcie się z prokuratury krajowej. Tylko Dariusz Barski... - w tym momencie marszałek Sejmu wyłączył posłowi PiS mikrofon.

Hołownia przytoczył następnie przepisy mówiące o tym, że do Sejmu nie może być wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie ściganej z oskarżenia publicznego.

Hołownia mówił też, że Sejm podejmuje decyzje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów co oznacza, że obradujący w składzie 458 posłów Sejm działa legalnie.

Hołownia zaapelował też o „zachowanie kultury w zwracaniu się do siebie i w procedowaniu w izbie”.

Donald Tusk: My wygrywaliśmy te wybory, aby w Polsce źle poczuli się przestępcy

W dalszej części obrad na mównicę wyszedł premier Donald Tusk, który zarzucił PiS, że ten "zawsze ma czas, aby przestępców skazanych wyrokiem wynosić na jakieś wyżyny" i zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ten wyszedł z sali przed wystąpieniem posłanki KO, Iwony Hartwich, która przedstawiała projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.

- Gdy wyszła na mównicę przedstawicielka tysięcy rodzin, które zbierały z takim trudem podpisy pod ustawą, która ma pomóc, ulżyć, tym najbardziej poszkodowanym, to (Kaczyński) nie znalazł nawet minuty czasu, aby wysłuchać, na czym polega los ludzi tak bardzo poszkodowanych przez okoliczności, ludzi najbardziej szlachetnych, bo walczących w imieniu najsłabszych — dodał.

- Na szczęście skończyło się państwo, które wspierało takich ludzi jak prawomocnie skazani przestępcy. To jest różnica między tym jak wygląda Polska po 15 października. My wygrywaliśmy te wybory, aby w Polsce dobrze poczuli się np. opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, a źle poczuli się przestępcy, którzy przez osiem lat nadużywali władzy ze szkodą dla państwa i często z krzywdą dla zwykłych obywateli — mówił na sejmowym korytarzu Tusk.

Tusk wyraził też przekonanie, że Kamiński i Wąsik pojawia się w Sejmie jako „przesłuchiwani przez komisje śledcze”.

Pierwsze posiedzenie Sejmu po wyjściu z zakładów karnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

To pierwsze posiedzenie Sejmu od momentu wyjścia z zakładów karnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, polityków PiS, skazanych prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia, w związku z udziałem w tzw. aferze gruntowej.

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, wygasił mandaty obu posłów.

Decyzje Hołowni podważyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN podtrzymała decyzję ws. Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni wciąż być posłami? Jednoznaczna odpowiedź

Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i politycy PiS uważają, że Wąsik i Kamiński pozostają posłami i powinno się umożliwić im sprawowanie mandatów poselskich. Większość prawników uważa jednak, że mandaty polityków zostały wygaszone (inną opinię przedstawia jednak np. konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski).
Na początku obrad z wnioskiem formalnym wystąpił poseł PiS, Michał Wójcik. Wójcik zwrócił się bezpośrednio do Hołowni.

Michał Wójcik do Szymona Hołowni: To co pan wyprawia to jest hańba

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony