Korea Północna wystrzeliła wiele pocisków w stronę morza

Korea Północna wystrzeliła liczne pociski manewrujące w stronę morza ze swojego zachodniego wybrzeża - informuje Połączone Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej.

Publikacja: 24.01.2024 05:21

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Pociski zostały wystrzelone ok. 7 czasu lokalnego (23:00 we wtorek czasu polskiego).

Obecnie analizę incydentu prowadzą wywiady USA i Korei Południowej — informuje strona koreańska.

Korea Północna strzela, Korea Południowa szkoli armię

Południowokoreańska armia monitoruje też dalszą aktywność Korei Północnej — czytamy w komunikacie Połączonego Kolegium Szefów Sztabów Korei Płd.

Korea Północna wystrzeliła pociski w czasie, gdy specjalna jednostka południowokoreańskiej marynarki wojennej bierze udział w szkoleniu na wschodnim wybrzeżu prowincji Gangwon, graniczącej z Koreą Północną.

Celem szkolenia jest podniesienie gotowości bojowej południowokoreańskiej armii po przeprowadzonych niedawno przez Koreę Północną strzelaniach artyleryjskich w pobliżu spornego odcinka granicy morskiej między Koreami oraz po ostatnich testach północnokoreańskiej broni, w tym pocisku hipersonicznego zasilanego paliwem stałym. 

Czytaj więcej

BBC: Czy Kim Dzong Un podjął decyzję o wojnie?

Test tego ostatniego pocisku przeprowadzony przed kilkoma dniami, został potępiony przez USA, Koreę Południową i Japonię.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie

W ostatnich tygodniach napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie. Kim Dzong Un ogłosił, że konieczne są zmiany w konstytucji Korei Północnej i wpisanie do niej Korei Południowej jako „wroga numer jeden” Pjongjangu. Kim oświadczył też, że celem Korei Północnej nie jest już pokojowe zjednoczenie z Koreą Południową, czego symbolem ma być zburzenie łuku symbolizującego dążenie do zjednoczenia, który stał w Pjongjangu.

Na zburzenie Łuku Zjednoczenia wskazują zdjęcia satelitarne Pjongjangu wykonane we wtorek. Łuk został wzniesiony po szczycie z udziałem przedstawicieli obu Korei w 2000 roku.

Dwaj analitycy zajmujący się Koreą Północną twierdzą, że ostatnie działania Kim Dzong Una wskazują, iż zdecydował się on na wojnę z Koreą Południową - co odnotowało m.in. BBC. Inni analitycy twierdzą jednak, że pełnowymiarowa wojna byłaby dla Pjongjangu zbyt dużym ryzykiem, nie wykluczają jednak ataków na Koreę Południową na mniejszą skalę.

Polityka
Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"
Polityka
Kontrowersyjna ustawa uchwalona. „Zagraniczni agenci” znów destabilizują Gruzję
Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina