BBC: Czy Kim Dzong Un podjął decyzję o wojnie?

Dwóch ekspertów zajmujących się analizą sytuacji w Korei Północnej uważa, że Kim Dzong Un podjął decyzję o pójściu na wojnę - czytamy w BBC.

Publikacja: 23.01.2024 07:29

Kim Dzong Un obserwuje wraz z córką próbę rakietową

Kim Dzong Un obserwuje wraz z córką próbę rakietową

Foto: AFP

„Uważamy, że jak jego dziadek w 1950 roku, Kim Dzong Un podjął strategiczną decyzję o pójściu na wojnę” - napisał Robert L. Carlin, były analityk CIA i Siegfried S Hecker, który kilkukrotnie odwiedzał Koreę Północną. Ich artykuł został wydrukowany na stronie 38 North, która opisuje sytuację w Korei Północnej.

Kim Dzong Un rezygnuje ze zjednoczenia Korei, Koreę Południową przedstawia jako wroga

Przejawem takiej decyzji miała być m.in. deklaracja Kim Dzong Una, który stwierdził, że konieczne są zmiany w konstytucji, które wskażą Koreę Południową jako północnokoreańskiego „wroga numer jeden”. Kim stwierdził też, że oba kraje są niezależnymi od siebie państwami znajdującymi się w stanie wojny i wykluczył możliwość ich pokojowego zjednoczenia.

Czytaj więcej

Nastolatkowie z Korei Północnej skazani na 12 lat ciężkich robót za oglądanie K-popu

Większość analityków nie zgadza się jednak z oceną Carlina i Heckera — zauważa BBC powołując się na rozmowy ze specjalistami ds. Korei Północnej z Azji, Europy i Ameryki Północnej. 

Christoper Green, ekspert ds. Korei z holenderskiej Crisis Group przekonuje, że „narażanie całego reżimu na potencjalni katastrofalny konflikt nie jest w stylu Koreańczyków z Północy”. Jego zdaniem władze w Pjongjangu są „bezwzględnie makiawelistyczne” w swojej polityce.

Jego zdaniem Korea Północna często działa na pokaz, by skłonić Zachód na dialogu, a także odpowiada na presję wewnętrzną pokazowymi posunięciami.

Wojny nie będzie ale Korea Północna może zaatakować Koreę Południową?

Niektórzy analitycy są zdania, że choć Kim Dzong Un raczej nie zdecyduje się na pełnowymiarową wojnę z Koreą Południową, ale niewykluczone są ataki na mniejszą skalę.

Czytaj więcej

Korea Płn. testowała broń do podwodnych ataków atomowych

Wskazywać na to mogłoby oficjalne porzucenie przez Koreę Północną celu, jakim było dotąd zjednoczenie Korei Północnej z Południową.

- To duża sprawa. Zasadniczo zmienia jedno z podstawowych założeń ideologicznych reżimu - mówi Peter Ward, badacz z Uniwersytetu w Seulu.

Symbolicznym wyrazem odejścia od tej polityki ma być zburzenie Łuku Zjednoczenia w Pjongjangu — pomnika symbolizującego dążenie do zjednoczenia obu części Korei.

O tym, że Kim nie zamierza iść na wojnę z Koreą Południową przekonany jest Seong-Hyon Lee z Fundacji George'a HW Busha. Jego zdaniem gdyby Pjongjang szykował się na wojnę nie otworzyłby swoich granic dla zagranicznych turystów (w lutym Koreę Północną ma odwiedzić wycieczka z Rosji) i nie przekazywałby amunicji artyleryjskiej Rosji.

Jednak analitycy obawiają się, że Kim Dzong Un może dokonać ataku na Koreę Południową na mniejszą skalę. O takiej możliwości mówi Ankit Panda z Carnegie Endowment for International Peace.

Taki atak mógłby mieć formę ostrzału terytorium Korei Północnej lub próbę zajęcia spornych wysp na zachód od Półwyspu Koreańskiego.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"