Korea Płn. testowała broń do podwodnych ataków atomowych

Pjongjang przeprowadził test zestawu Haeil-5-23 - bezzałogowego drona podwodnego, który może przenosić broń atomową - informuje agencja KCNA.

Publikacja: 19.01.2024 05:25

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

Test drona, który — jak ostrzegała wcześniej Korea Północna — może wywołać „radioaktywne tsunami” po przeprowadzeniu ataku z użyciem broni atomowej miał być odpowiedzią na przeprowadzone w tym tygodniu wspólne ćwiczenia armii Korei Południowej, USA i Japonii.

Korea Północna testuje broń do ataków atomowych i oskarża USA, Koreę Południową i Japonię o „szał ćwiczeń wojskowych”

Broń była testowana przez powiązany z resortem obrony Korei Północnej think tank na wodach u wschodniego wybrzeża Korei Północnej — podaje KCNA nie precyzując kiedy dokładnie przeprowadzono test.

Rzecznik resortu obrony Korei Północnej oskarżył jednocześnie USA, Koreę Południową i Japonię o „szał ćwiczeń wojskowych” i ostrzegł, że mogą mieć one „katastrofalne konsekwencje”.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un chce wpisać "wroga numer jeden" do konstytucji kraju

W tym tygodniu wspólne ćwiczenia zorganizowały marynarki wojenne USA, Korei Południowej oraz siły morskie Sił Samoobrony Japonii. W ćwiczeniach, które zakończyły się w środę, brał udział m.in. lotniskowiec USA Carl Vinson. Ćwiczenia mają przygotować USA, Japonię i Koreę Południową do odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej rozwijającej swoje programy: nuklearny i rakietowy.

Informacja o teście drona Haeil-5-23 pojawiła się kilka dni po tym jak Korea Północna miała przetestować pocisk hipersoniczny pośredniego zasięgu

Rzecznik resortu obrony Korei Północnej podkreślił, że Pjongjang „udoskonala” swoje możliwości w zakresie „podwodnej broni nuklearnej”, a działania północnokoreańskiej armii „na wodzie i pod wodą” będą odstraszać marynarki wojenne USA i ich sojuszników.

Haeil-5-23 — broń do niszczenia grup uderzeniowych okrętów i portów

Słowo „Haeil” oznacza w języku koreańskim tsunami. Północnokoreański dron podwodny zdolny przenosić broń atomową był po raz pierwszy testowany w marcu 2023 roku. Północnokoreańskie media podawały wówczas, że broń ta ma służyć przenikaniu na wody przeciwnika i niszczeniu grup uderzeniowych okrętów oraz najważniejszych portów. Podwodna eksplozja głowicy atomowej ma wywoływać „gigantyczne radioaktywne tsunami”.

Informacja o teście drona Haeil-5-23 pojawiła się kilka dni po tym jak Korea Północna miała przetestować pocisk hipersoniczny pośredniego zasięgu zasilany paliwem stałym.

Ten ostatni test potępiły Waszyngton, Seul i Tokio zarzucając Korei Północnej „poważne naruszenie rezolucji RB ONZ”.

Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO