Kosiniak-Kamysz mówi o "kroku do przodu" i "nowym rozdziale konstytucji"

- Chciałbym, żebyśmy przedstawili nowy rozdział konstytucji, który zmieni w ogóle cały Trybunał Konstytucyjny - proponuje lider PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 15.01.2024 20:44

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny nakazał Prokuratorowi Generalnemu powstrzymanie się od wszelkich działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego zadań i realizacji swoich kompetencji jako Prokuratora Krajowego i prokuratora w stanie czynnym.

Wydane przez Trybunał zabezpieczenie dotyczy odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego, o którym poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości 12 stycznia 2024 oku. 

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny wstrzymał działania Adama Bodnara ws. Barskiego i PK

  - To nie jest odwołanie ze stanowiska, to jest wskazanie wadliwości powołania, z uwagi na nieskuteczne przejście do stanu aktywności, ze stanu spoczynku — skomentował w rozmowie z Polsat News wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. - Chcieli betonować prokuraturę, ale popełnili błąd, powołując się na nieodpowiednie przepisy — dodał. 

Kosiniak-Kamysz: PiS nie może się pogodzić z porażką w wyborach

Zdaniem lidera PSL, „Trybunał Konstytucyjny i jego zniszczenie w 2015, 2016 roku miało na celu tak zmienienie ustroju państwa, żeby po przejęciu władzy przez kolejną ekipę, żeby normalność nie mogła powrócić”. 

Kosiniak-Kamysz proponuje  „pójście o krok do przodu i przeprowadzenie prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości”, w której swój udział miałby prezydent. - Chciałbym, żebyśmy przedstawili nowy rozdział konstytucji, który zmieni w ogóle cały Trybunał Konstytucyjny — zaproponował.

– PiS nie akceptuje wyniku wyborów, on się nie może pogodzić z przegraną. Prawie 75 proc. frekwencji, najwyższy mandat społeczny w historii, nigdy tylu Polaków nie poszło do wyborów. To, co wyrabiają, to nieakceptowanie rozstrzygnięć wyborczych, to jest woda na młyn przeciwników Polski w świecie. To po prostu bardzo niebezpieczne — ocenił lider PSL.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"