Tomasz Siemoniak: W służbach trwa intensywny audyt dotyczący nielegalnej inwigilacji

Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, „trwa intensywny audyt we wszystkich służbach, który dotyczy nielegalnej inwigilacji”. - Szczególnie z użyciem narzędzi takich jak Pegasus - zaznaczył.

Publikacja: 15.01.2024 11:35

Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak

Foto: TV.RP.PL

Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych, podkreślił w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, że "trwa intensywny audyt we wszystkich służbach, który dotyczy nielegalnej inwigilacji”. - Szczególnie z użyciem narzędzi takich jak Pegasus. Kiedy będą jego wyniki, będziemy o nich informowali. Zwracam uwagę, że zapewne w najbliższych dniach będzie powołana komisja śledcza w tej sprawie - powiedział. 

Jak zaznaczył Siemoniak, "z pewnością opinia publiczna dowie się bardzo wiele na ten temat". Zdaniem polityka „to jedna z największych afer po 90. roku w polskiej polityce”. 

- Przypomnę, że inwigilowano szefa kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej w 2019 roku Krzysztofa Brejzę, prokuratorów, różne inne osoby - powiedział Tomasz Siemoniak. Jak zaznaczył, jest to "niesłychanie poważna sprawa i jej wyjaśnienie jest elementarne dla przyszłości polskiej demokracji i praworządności i nie zabraknie nam determinacji, żeby to wyjaśnić”. - Nie może tak być, żeby takie rzeczy się działy, i musimy przyjąć w przyszłości takie regulacje, żeby żadnej władzy takie rzeczy w ogóle do głowy nie przychodziły - dodał koordynator służb specjalnych. 

Czytaj więcej

Czego nie będzie mogła ujawnić komisja śledcza ws. Pegasusa?

Komisja śledcza ws. Pegasusa

Jednym punktów rozpoczynającego się 16 stycznia posiedzenia Sejmu ma być sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do spraw Pegasusa. Sejmowa komisja śledcza ma zostać powołana do "zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej". Działania mają dotyczyć okresu od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.

Z projektu wynika, że komisja ma ocenić legalność, prawidłowość oraz celowość zakupu oprogramowania Pegasus oraz podobnych narzędzi. Komisja ma ustalić też między innymi, kto odpowiadał za zakup Pegasusa, zbadać legalność działań przy wykorzystaniu takich narzędzi oraz ustalić, ile razy je stosowano, a także kto to robił i przeciwko komu.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska