Morawiecki deklaruje: Chciałbym przejąć funkcję szefa Prawa i Sprawiedliwości

W porannej rozmowie w Radiu ZET były premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Stwierdził, że decyzję w tej sprawie podejmie komitet polityczny PiS.

Publikacja: 12.01.2024 19:00

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Morawieckiego pytano między innymi o to, czy ma plany związane z przejęciem przywództwa w Prawie i Sprawiedliwości po Jarosławie Kaczyńskim.

Były premier, zastrzegając, że chciałby, aby Kaczyński rządził PiS jak najdłużej, przyznał, że chciałby przejąć po nim stery.

- Chciałbym, żeby pan prezes jak najdłużej był szefem PiS, spajał nasz obóz. A potem chciałbym również wystartować w tym zaszczytnym wyścigu, w tej konkurencji — oświadczył Morawiecki.

Mateusz Morawiecki o starcie w wyborach prezydenckich

Morawiecki nie zdecydował się odpowiedzieć wprost nam pytanie o swój ewentualny start w wyborach prezydenckich w 2025 roku, jako kandydat na następcę Andrzeja Dudy.

Polityk stwierdził, że tę decyzję podejmie komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości, mniej więcej za 10 miesięcy.

W grudniowym sondażu United Surveys dla RMF FM i „Gazety Prawnej”, w którym ankietowanych spytano, kto ich zdaniem powinien ubiegać się o prezydenturę w 2025 roku, wśród wskazanych polityków PiS to Mateusz Morawiecki zyskał najwięcej głosów — 9,9 proc. 

Czytaj więcej

Sondaż: Kto powinien walczyć o prezydenturę w 2025 roku. Wygrywa "nie wiem"

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Morawiecki chce ich wprowadzić do Sejmu

Mateusz Morawiecki, podobnie jak większość polityków Prawa i Sprawiedliwości, jest zdania, że skazanie Kamińskiego i Wąsika po wcześniejszym ułaskawieniu przez prezydenta jest sprzeczne z prawem. W 2015 roku Duda ułaskawił ich, skazanych za nadużycie władzy w tzw. aferze gruntowej, jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroków, co zdaniem większość prawników jest niezgodne z prawem.

Czytaj więcej

Morawiecki o Wąsiku i Kamińskim: Ze strażą marszałkowską nie będziemy się bić

Po ułaskawieniu Kamiński i Wąsik pełnili wysokie funkcje w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Wtedy Sąd Najwyższy w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania. Sąd skazał ich na 2 lata więzienia i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

I prezydent, i sami byli — po wyroku zgodnie z prawem ich mandaty poselskie wygasły -  posłowie uważają, że jako ułaskawieni nie powinni zostać ponownie skazani, sąd jednak nakazał doprowadzenie ich do miejsc odosobnienia. Zostali zatrzymani podczas pobytu w pałacu prezydenckim i przewiezieni najpierw do aresztu, a potem do dwóch różnych placówek penitencjarnych. Prezydent zdecydował się jednak ponownie wszcząć wobec nich procedurę ułaskawieniową.

Czytaj więcej

Prof. Dudek: Wąsik i Kamiński więźniami politycznymi? Żałosne i ośmieszające PiS

Politycy PiS uważają, że także wygaszenie mandatów Kamińskiego i Wąsika jest nielegalne, obaj zamierzają uczestniczyć aktywnie w posiedzeniach Sejmu. Mimo że Mateusz Morawiecki w Radiu ZET zapewniał, że  PiS „ze Strażą Marszałkowską nie będzie się bić”, zapowiedział też, że zamierza „wprowadzić” Kamińskiego i Wąsika do Sejmu.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska