Co z Kamińskim i Wąsikiem? Marcin Mastalerek: Prezydent Andrzej Duda ma plan

- Prezydent zdaje sobie sprawę z dramatyzmu sytuacji - powiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, odnosząc się do protestu głodowego zatrzymanych polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacja: 11.01.2024 09:52

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąs

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali zatrzymani

Foto: PAP/Marcin Obara

We wtorek - gdy prezydent Andrzej Duda udał się do Belwederu na spotkanie z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską - w Pałacu Prezydenckim policja zatrzymała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Obaj politycy PiS - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali później przewiezieni do komendy policji, a następnie do aresztu śledczego na Grochowie w Warszawie. W środę poinformowano, że obaj rozpoczęli protest głodowy.

Czytaj więcej

Autobus przed Belwederem. Bosak: Wpis Trzaskowskiego jak podpis sprawcy

Zatrzymani politycy, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną ułaskawieni?

Czy będzie drugie ułaskawienie? W środę prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie. - Cały czas stałem i stoję na stanowisku, że panowie ministrowie i ich współpracownicy zostali przez prezydenta Rzeczypospolitej ułaskawieni w 2015 r. całkowicie zgodnie z konstytucją, że ułaskawienie to jest w mocy, skuteczne, a tym samym, że panowie ministrowie - dziś posłowie wybrani w ostatnich wyborach parlamentarnych - posiadają swoje mandaty i jakiekolwiek próby pozbawienia ich tych mandatów w istocie są nielegalne. Stałem na tym stanowisku i stoję na tym stanowisku, nic się tutaj nie zmienia - powiedział.

- Oczywiście, prezydent nie zmienia swojego stanowiska, natomiast ta sprawa jeszcze od strony prawnej nie jest zakończona - skomentował w czwartek w RMF FM szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Dodał, że prezydent mówił, iż w sprawie mediów publicznych minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (PO) działał niezgodnie z konstytucją i z prawem, a większość komentatorów mówiła, że zgodnie z prawem. - Wczoraj okazało się, że prezydent miał rację. Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych władz mediów publicznych. Mam nadzieję, że bardzo szybko okaże się również to w tej sprawie (Kamińskiego i Wąsika - red.) - zaznaczył Mastalerek.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: Nie spocznę, póki Kamiński i Wąsik nie będą wolni

Marcin Mastalerek: Sprawa nie jest zamknięta

Szef gabinetu prezydenta przekonywał, że "są procedury prawne" i że "sprawa nie jest zamknięta". - Natomiast trzeba mówić o tym, co stało się symbolicznie, dlatego że symbolicznie doszło do gwałtu na sprawiedliwości. Ludzie, którzy walczyli z korupcją siedzą w więzieniu, a często zdarza się tak, że ci, którzy popełniali korupcję, są na wolności - powiedział. - Obywatele myślę, że niewiele rozumieją z tej sytuacji - dodał.

Pytany, czy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika spotkała niesprawiedliwość, Mastalerek odparł: - To jest oczywiste.

Na pytanie, czy w takim razie prezydent nie powinien wobec obu byłych ministrów skorzystać z prawa łaski, Mastalerek odpowiedział: - Prezydent uważał tak już w 2015 r., dlatego skutecznie, podręcznikowo ich ułaskawił.

Czytaj więcej

Andrzej Duda szykuje „totalną obstrukcję”? „Żadna nowa ustawa ma nie zostać podpisana”

- Nie ma osoby bardziej przejętej panami parlamentarzystami niż prezydent. Spotykał się z nimi wielokrotnie i proszę zwrócić uwagę, wczoraj mówiła to małżonka Mariusza Kamińskiego w TV Republika, że musiałaby mieć w ogóle zgodę na to, żeby wystąpić o ułaskawienie, bo Mariusz Kamiński nigdy o drugie nie występował - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Marcin Mastalerek: Wiem, że prezydent ma plan

- Nie spocznę, dopóki minister Mariusz Kamiński i jego współpracownicy nie będą na powrót wolnymi ludźmi, tak jak powinni być, dopóki nie zostaną zwolnieni z więzienia. Nie spocznę, zapewniam państwa o tym. Nie przestraszę się - mówił w środę prezydent. Jakie kroki ma zamiar podjąć Andrzej Duda?

- Mnie bardzo zależy na tym, żeby parlamentarzyści nie byli w więzieniu i nie chciałbym dziś publicznie zapowiadać kroków prezydenta, dlatego, żeby właśnie prezydent zadziałał tutaj skutecznie. Wiem, że ma plan, wie, co robić i jeżeli prezydent podejmie decyzje to będzie o nich informował - oświadczył w RMF FM Marcin Mastalerek.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński już nie na Grochowie. Zostali przewiezieni do innych zakładów karnych

Pytany o głodówkę Kamińskiego i Wąsika współpracownik Andrzeja Dudy przekazał, że "prezydent zdaje sobie sprawę z dramatyzmu sytuacji". - Dlatego wczoraj zwołał konferencję prasową (wygłosił oświadczenie, dziennikarze nie mogli zadawać pytań - red.), na której mówił, że nie spocznie, póki nie wyjdą z więzienia - powiedział.

- Chcę to wyraźnie powiedzieć: ja nie mówię, co prezydent zrobi właśnie po to, żeby te działania były skuteczne. Jeżeli będziemy mieli o czymś do poinformowania, to wówczas to zrobimy - mówił Mastalerek.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy