Doprowadzenie Kamińskiego i Wąsika do więzienia. Policja otrzymała dokumenty

Policja odebrała dokumenty ws. doprowadzenia polityków PiS Mariusz Kamińskiego i Macieja Wąsika do więzienia. "Dalsze informacje będą mogły zostać przekazane po zakończeniu policyjnych czynności" - przekazano.

Publikacja: 09.01.2024 10:58

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych w związku z aferą gruntową, w której CBA przygotowała prowokację wobec ówczesnego ministra rolnictwa Andrzeja Leppera.

Politycy PiS usłyszeli wyższy wyrok skazujący, ale przed uprawomocnieniem się wyroku zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Czytaj więcej

Doprowadzenie Kamińskiego i Wąsika do aresztu - jak to może wyglądać

Wyrok spowodował, że posłom wygaszono mandaty poselskie. Sąd Najwyższy zakwestionował prawo prezydenta do ułaskawienia obu polityków po tym, jak w ich sprawie zapadł nieprawomocny wyrok (w 2015 roku). Zarówno Wąsik i Kamiński, jak i prezydent Andrzej Duda uważają, że ułaskawienie to było skuteczne.

W poniedziałek rozpoczęła się się seria konsultacji zainicjowanych przez marszałka Szymona Hołownię: spotkał się m.in. z rzecznikiem praw obywatelskich prof. Marcinem Wiąckiem i ministrem sprawiedliwości prof. Adamem Bodnarem. We wtorek spotkał się z  szefem PKW Sylwestrem Marciniakiem. Zgodnie z obecnym planem to będzie ostatnie spotkanie w cyklu konsultacji, które zaproponował Hołownia.

Doprowadzenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do więzienia

Czytaj więcej

Czekając na polityczne przesilenie. Polityk PO: Sprawa Kamińskiego i Wąsika nam służy

Szef MSWiA Marcin Kierwiński poinformował w poniedziałek wieczorem, że policja, jak tylko otrzyma stosowne dokumenty z sądu, będzie działać i niezwłocznie doprowadzi obu panów do aresztu.

- Mam nadzieję, że sąd prześle te dokumenty albo jeszcze dzisiaj, albo jutro, tak żeby policja mogła realizować swoje zadanie – powiedział Kierwiński w rozmowie z Polsat News.

 „W związku z licznymi zapytaniami dziennikarzy informujemy, że dotychczas nie wpłynęły postanowienia sądu nakazujące Policji doprowadzenie M. Kamińskiego i M. Wąsika. Po otrzymaniu stosownych dokumentów Policja wykona czynności administracyjne przewidziane prawem”- informowała w poniedziałek policja.

Czytaj więcej

Kierwiński: Jak tylko policja otrzyma dokumenty, doprowadzi skazanych do aresztu

„Mając na względzie liczne pytania dziennikarzy i zainteresowanie medialne potwierdzamy, że Policja otrzymała od sądu dokumentację w poniższej sprawie. Dalsze informacje będą mogły zostać przekazane po zakończeniu policyjnych czynności” - przekazała przed godziną 11 policja.

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej