Donald Tusk zapowiada demonstrację w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. "Nie zapomnimy"

W piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza w Gdańsku odbędzie się demonstracja – zapowiedział Donald Tusk. „Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji” – zaznaczył premier.

Publikacja: 08.01.2024 11:06

Donald Tusk zapowiada demonstrację w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. "Nie zapomnimy"

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

O demonstracji, która odbędzie się w najbliższą sobotę 13 stycznia w mediach społecznościowych poinformował Donald Tusk. „Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku, w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji. Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały. Sobota, Targ Węglowy, godz. 19.00” – czytamy we wpisie premiera opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter). 

Gdańsk. Demonstracja w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza

O wydarzeniu, o którym napisał premier, wspomniano również na oficjalnym portalu miasta Gdańsk. Odbyć się ma ono przy tablicy upamiętniającej zamordowanego Pawła Adamowicza, niedaleko Złotej Bramy w Gdańsku. „Premier Donald Tusk weźmie udział w wielkim wiecu w Gdańsku w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza, który odbędzie się w sobotę 13 stycznia” – pisze gdansk.pl. – Chcielibyśmy, żeby pamięć o zabójstwie Pawła Adamowicza była inspiracją do przodu a nie tylko hołdem zmarłemu prezydentowi – powiedział premier, cytowany przez portal. Zdaniem Tuska rocznica zamachu na Pawła Adamowicza powinna być „inspiracją do przodu, a nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta”. Premier zapowiedział wielki wiec w Gdańsku i wyraził przekonanie, że przyjedzie na niego wiele osób z całej Polski.

Czytaj więcej

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. „Z każdego zła może przyjść coś dobrego”

Niezależnie od wiecu z udziałem premiera Donalda Tuska Gdańsk przygotował wiele innych inicjatyw – zaplanowano między innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej tragedię z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona razem ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz widowisko słowno-muzycznego. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. 

Śmierć Pawła Adamowicza. Zabójstwo podczas finału WOŚP

13 stycznia 2019 roku w Polsce odbywał się finał 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku zorganizowało na Targu Węglowym koncert charytatywny „Gdańsk Dla Orkiestry”, trwający od godz. 15.00.

Wieczorem, kilka minut przed godziną 20.00, na scenie pojawił się prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Po krótkim przemówieniu miał odpalić „Światełko do nieba”. Prezydent zwrócił się do mieszkańców swojego miasta. - To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie — mówił Adamowicz, który zasiadał w fotelu prezydenta miasta od ponad dwóch dekad. Dodał, że „Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności”.

Czytaj więcej

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Chwilę po przemówieniu na scenę, na której znajdował się Adamowicz, wpadł napastnik z nożem. Zadał politykowi kilka ciosów. Prezydent w ciężkim stanie trafił do szpitala. W nocy z niedzieli na poniedziałek przeszedł operację. Stracił jednak dużo krwi. Lekarzom nie udało się go uratować.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną