Donald Tusk na portalu X: Do takiej roboty mnie wynajęliście

"Naprawdę ktoś myślał, że czeka nas robota lekka, łatwa i przyjemna?" - napisał na portalu X premier Donald Tusk.

Publikacja: 05.01.2024 20:30

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Paweł Supernak

"Naprawdę ktoś myślał, że czeka nas robota lekka, łatwa i przyjemna? Nie, ona przez jakiś czas będzie ciężka, trudna i nieprzyjemna. Do takiej mnie wynajęliście. Nie narzekam" — napisał Donald Tusk na portalu X.

Nie wiadomo, do którego z gorących politycznych tematów nawiązał premier.

PiS walczy o „wolność mediów”

Przez niespełna dwa miesiące od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska opinię publiczną zelektryzowały takie wydarzenia jak przejęcie mediów publicznych po tym, jak minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Wyłączono także  na krótki czas TVP Info, główny program informacyjny telewizji publicznej za władzy Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Kaczyński nie udaje. Otwarcie mówi o tym, jak widzi media publiczne

Obecna opozycja pod postacią Prawa i Sprawiedliwości uznała te poczynania za nielegalne i rozpoczęła okupację siedzib TVP i PAP. Swoją narrację o „autorytarnych rządach Donalda Tuska” PiS przeniosło do Telewizji Republika. Zapowiedziało też na 11 stycznia „Protest Wolnych Polaków” w bronie „wolności słowa”.

Reformy Adama Bodnara

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział zmiany na stanowiskach prezesów sądów i projekty reform, tzw. pięciopaku praworządnościowego. Bodnar zapowiedział, że jako pierwszy będzie gotowy projekt ustawy o KRS, w którym przywrócony zostanie wybór jej członków przez sędziów.

Minister Adam Bodnar zmienił także decyzję Zbigniewa Ziobry i podpisał dokumenty włączające Polskę do prokuratury Europejskiej. Ponadto — odwołał delegacje 150 prokuratorów, gdyż według ministra "postępujące od 2016 r. nadużywanie delegacji" spowodowało  zaległości  i nierównomierne obciążenie prokuratorów.

Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Ostatnią sprawą, która ujawniła chaos w sądownictwie, jest kwestia wygaszenia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za działania w tzw. aferze gruntowej na 2 lata pozbawienia wolności.

Czytaj więcej

Prezes Manowska: marszałek Sejmu nie ma prawa kierować odwołań do innych izb

W związku z tym, że zgodnie z konstytucja osoby skazane nie mogą pełnić funkcji posła i senatora, marszałek Hołownia wygasił mandaty obydwu polityków. Złożyli odwołania, ale powstał spór o to, która izba Sądu Najwyższego powinna je rozpatrzyć: czy Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, gdzie odwołania skierował marszałek, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie złożyli je obrońcy skazanych.

"Naprawdę ktoś myślał, że czeka nas robota lekka, łatwa i przyjemna? Nie, ona przez jakiś czas będzie ciężka, trudna i nieprzyjemna. Do takiej mnie wynajęliście. Nie narzekam" — napisał Donald Tusk na portalu X.

Nie wiadomo, do którego z gorących politycznych tematów nawiązał premier.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony