Korea Północna: Kolejnym Kimem będzie kobieta?

Wywiad Korei Południowej uważa, że prawdopodobnym następcą Kim Dzong Una, przywódcy Korei Północnej, będzie jego córka, Kim Ju Ae. Takie wnioski mają płynąć z analizy publicznych aktywności córki Kima i sposobu jej traktowania - podaje agencja AP.

Publikacja: 04.01.2024 14:12

Kim Ju Ae i Kim Dzong Un obserwują próbę pocisku międzykontynentalnego

Kim Ju Ae i Kim Dzong Un obserwują próbę pocisku międzykontynentalnego

Foto: PAP/EPA

Kim Ju Ae ma prawdopodobnie ok. 10 lat. Po raz pierwszy pojawiła się publicznie w listopadzie 2022 roku, gdy wraz z ojcem obserwowała test pocisku dalekiego zasięgu.

Kim Ju Ae pojawia się regularnie obok Kim Dzong Una

Od tego momentu Kim Ju Ae towarzyszła ojcu w czasie kilku innych dużych wydarzeń publicznych. Północnokoreańskie media państwowe określały ją „najukochańszym„ i ”szanowanym" dzieckiem Kim Dzong Una, czemu towarzyszyły zdjęcia wskazujące na dużą bliskość z ojcem oraz wzrost jej znaczenia w północnokoreańskim, dynastycznym systemie władzy.

Czytaj więcej

Korea Północna ćwiczyła atak atomowy. Kim Dzong Un: Musimy być gotowi

Kim Ju Ae pojawiła się na trybunie honorowej w czasie wrześniowej parady wojskowej w Pjongjangu, przy dziewczynce klęczał wówczas wysoki rangą generał i szeptał jej coś do ucha — co widać było na zdjęciach. Pojawiła się też na zdjęciu obok ojca w czasie jego wizyty w dowództwie północnokoreańskich Sił Powietrznych. W czasie uroczystości noworocznych na stadionie w Pjongjangu Kim Dzong Un pocałował córkę w policzek, a ta odwzajemniła mu się tym samym — wylicza AP.

Od momentu utworzenia Korei Północnej (oficjalna nazwa: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) krajem rządzi rodzina obecnego przywódcy. Twórcą państwa był jego dziadek, Kim Ir Sen, którego zastąpił syn, Kim Dzong Il, ojciec obecnego przywódcy, Kim Dzong Una.

W 2023 roku wywiad Korei Południowej podawała, że Kim Ju Ae ma prawdopodobnie starszego brata i młodszego brata lub siostrę

Gdyby następczynią Kim Dzong Una została Kim Ju Ae, byłaby pierwszą kobietą, która stanęłaby na czele państwa.

Narodowa Służba Wywiadu, wywiad Korei Południowej w czwartek poinformował, że uważa Kim Ju Ae za prawdopodobną następczynię Kim Dzong Una. Rzecznik wywiadu w rozmowie z AP podkreślił, że wywiad bierze pod uwagę różne scenariusze dotyczące sukcesji w Korei Północnej ze względu na to, że Kim Dzong Un nadal jest dość młody (w poniedziałek skończy 40 lat) i ma co najmniej jeszcze jedno dziecko. 

Oświadczenie wywiadu Korei Południowej jest zgodne z wypowiedzią parlamentarzysty południowokoreańskiego, Youn Kun-Younga, który cytował kandydata na szefa wywiadu, Cho Tae-yong. Cho w pisemnych odpowiedziach na pytania parlamentarzystów nie napisał nic więcej o Kim Ju Ae.

Kim Ju Ae ma jeszcze starszego brata i młodszego brata lub siostrę

Dotychczas wywiad Korei Południowej przekonywał, że przedwczesne jest spekulowanie na temat roli Kim Ju Ae w systemie władzy Korei Północnej, biorąc pod uwagę nie tylko młody wiek Kim Dzong Una, ale też fakt, że w Korei Północnej większość kierowniczych stanowisk zajmują mężczyźni (choć siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, odgrywa dość ważną rolę - wchodzi w skład Komisji Spraw Państwowych, organu, który odgrywa kierowniczą rolę w państwie). Dotychczas wywiad Korei Południowej sugerował, iż pojawienie się Kim Ju Ae w przestrzeni publicznej ma raczej służyć zwiększenie poparcia dla rodziny Kima w ogóle.

Kim Dzong Un rządzi Koreą Północną od 2011 roku. Jego ojciec rządził krajem od 1994 roku.

W 2023 roku wywiad Korei Południowej podawała, że Kim Ju Ae ma prawdopodobnie starszego brata i młodszego brata lub siostrę. Starszy brat Kim Ju Ae ma mieć jednak, według pojawiających się spekulacji, problemy ze zdrowiem.

Kim Ju Ae ma prawdopodobnie ok. 10 lat. Po raz pierwszy pojawiła się publicznie w listopadzie 2022 roku, gdy wraz z ojcem obserwowała test pocisku dalekiego zasięgu.

Kim Ju Ae pojawia się regularnie obok Kim Dzong Una

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu
Polityka
Szpiegowali Pegasusem premiera i innych polityków. Hiszpania wznawia dochodzenie
Polityka
Parlament Europejski przeciw niewolniczej pracy. Nowe przepisy dotyczące handlu
Polityka
Aresztowano asystenta polityka AfD. Miał szpiegować dla Chin