Donald Tusk o pieniądzach z KPO: Załatwione. PiS: Dziękujemy również za święta

"Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk.

Publikacja: 28.12.2023 14:38

Donald Tusk i Waldemar Buda

Donald Tusk i Waldemar Buda

Foto: PAP, TV.RP.PL

"Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - dodał szef rządu.

Z jakiego tytułu do Polski trafiło 5 mld euro z KPO?

Tusk skomentował w ten sposób informację, że 5 mld euro zaliczki z programu RePowerEU, wchodzącego w skład KPO, trafiło do Polski, o czym poinformowała wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Program obejmuje 25,3 mld euro — to pożyczki w wysokości 22,5 mld euro i dotacje na 2,8 mld euro. Polska ma prawo do 20 procent zaliczek od tej kwoty, czyli do 5,1 mld euro. Wniosek o ich wypłacenie złożył jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego, a KE mogła je wypłacić ponieważ w tym wypadku nie ma warunku spełnienia przez Polskę kamieni milowych dotyczących zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, m.in. zmian dotyczących stworzonego przez PiS systemu pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Czytaj więcej

Na konta polskiego rządu wpłynęło 5 mld euro z KPO

Donald Tusk w kampanii wyborczej zapowiadał, że dzień po wygraniu wyborów uda się do Brukseli i odblokuje środki z KPO dla Polski. Naszemu krajowi przysługuje z unijnego Funduszu Odbudowy ok. 60 mld euro. Polska jest zarazem — jedynym oprócz Węgier — krajem, do którego środki te dotychczas nie płynęły ze względu na spór Polski z Komisją Europejską dotyczący przestrzegania w Polsce praworządności.

Tusk udał się do Brukseli dzień po uzyskaniu wotum zaufania dla swojego rządu w Sejmie. Wówczas na konferencji z szefową UE Ursulą von der Leyen ogłoszono, że do końca roku do Polski trafi 5 mld euro z KPO.

Waldemar Buda z PiS: Dziękujemy również za +7 stopni Celsjusza dzisiaj

Na łamach „Rzeczpospolitej” Anna Słojewska wyjaśniała jednak, że chodzi o pieniądze o które wnioskował jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej

5 mld euro z KPO, które trafi do Polski, to nie jest osobisty sukces Donalda Tuska

Do tego faktu, ironicznie, odniósł się we wpisie w serwisie X były minister ds. europejskich w rządzie Mateusza Morawieckiego, Waldemar Buda. „Dziękujemy również za święta w tym roku i za +7 stopni Celsjusza dzisiaj” - napisał.

- Te wnioski zostały złożone kilka miesięcy, jeszcze przed nas rząd. Czekamy na całość środków finansowych. I przede wszystkim na weryfikację tego, czy rzeczywiście UE wymaga realizacji zobowiązań, które zostały poczynione, czy jednak podejmuje decyzje tylko politycznie. Działań Donalda Tuska jakichś nowych w obszarze, które wcześniej były dyskutowane z UE, nie ma — skomentował były rzecznik rządu, Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki, były premier, przypomniał z kolei, że Rada Unii Europejskiej zdecydowała o wypłacie wspomnianych 5 mld euro 8 grudnia. „Czyli zanim Pan został premierem...” - dodał (Tusk uzyskał wotum zaufania 11 grudnia).

"Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - dodał szef rządu.

Z jakiego tytułu do Polski trafiło 5 mld euro z KPO?

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania
Polityka
Michał Szczerba: Nie ma jednej afery wizowej, jest kilka afer wizowych
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka
Polityka
Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji skrajnej prawicy w Brukseli
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Były minister rządu PiS krytykuje Kaczyńskiego. „Nieprzemyślane deklaracje”