Co da postawienie TVP w stan likwidacji? Wiceminister: Wykorzystaliśmy sytuację

Każdy Polak i każda Polka widzieli czemu służyło TVP w każdej odsłonie. Jak niszczono ludzi. Ta sytuacja musiała ulec zmianie - mówił w rozmowie z TVN24 wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, polityk Polski 2050.

Publikacja: 28.12.2023 07:58

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

Gramatyka był pytany o decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, o postawienie TVP, Polskiego Radia, PAP w stan likwidacji, po tym jak Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której znalazł się zapis o możliwości przekazania TVP 3 mld zł w formie obligacji.

Michał Gramatyka o TVP: Minister kultury był właścicielem spółki, która odpłynęła w stronę innej partii

- To jest wykorzystanie sytuacji, którą sprokurował prezydent swoim wetem. W momencie, gdy w bardzo poważny sposób zachwiał finansami TVP, pojawiły się przesłanki do rozpoczęcia procesu likwidacji, który powoduje, że można bardziej elastycznie działać - odparł Gramatyka.

Czytaj więcej

TVP do likwidacji, ale galimatias prawny zostaje

- Mieć 3 mld zł i nie mieć 3 mld zł to jest jednak bardzo poważna różnica w sytuacji finansowej — dodał tłumacząc, dlaczego dopiero po wecie prezydenta minister zdecydował się postawić media publiczne w stan likwidacji.

A czy decyzja ministra kultury nie jest przyznaniem się do tego, że dotychczasowe działania wobec TVP, Polskiego Radia i PAP okazały się nieskuteczne?

- Ja jestem zwolennikiem tego, że wykonanie uprawnień właścicielskich przez ministra kultury to były działania, które były podejmowane w prawie. Co więcej taki pogląd popierają takie autorytety jak prof. Ewa Łętowska, czy pan prof. Michał Romanowski — stwierdził w odpowiedzi. Gramatyka mówił też, że "na antenie TVP przestała lać się propaganda jednej partii".

- Media publiczne powinny być własnością społeczeństwa - dodał.

Czytaj więcej

Dwa scenariusze na radiowo-telewizyjne uzdrowienie

Na uwagę, że ustawa o radiofonii i telewizji nie przewiduje stawiania TVP czy Polskiego Radia w stan likwidacji, Gramatyka odparł, że "w regulacjach prawnych, które dotyczą radiofonii i telewizji jest zastrzeżenie, że zarząd nie może wydawać redakcji poleceń związanych z treścią programu". - A przecież to się działo przez ostatnich kilka lat — dodał.

Ja jestem zwolennikiem rozwiązań brytyjskich — tam telewizja publiczna jest zapisana w aktach ustawowych, wraz ze swoim finansowaniem,

Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji

- Każdy Polak i każda Polka widzieli czemu służyło TVP w każdej odsłonie. Jak niszczono ludzi. Ta sytuacja musiała ulec zmianie. Minister kultury stał się właścicielem spółki, która pożeglowała w kierunku innej partii. Nie tak powinny funkcjonować media — ocenił też wiceminister cyfryzacji.

A co zmieni stan likwidacji?

- Jest dużo bardziej elastyczny prawnie, niż to co było wcześniej. Nie trzeba czekać na decyzję sądu dotyczącą wpisu (do KRS). Otwarty stan likwidacji powoduje też zmianę sytuacji finansowej, pracownicy są bezpieczniejsi — wyliczał. 

Michał Gramatyka o finansowaniu TVP: Tylko z budżetu, jak w Wielkiej Brytanii

Gramatyka był też pytany o to z czego media publiczne mają finansować swoje działanie bez miliardowej dotacji z budżetu.

- Myślę, że pieniędzy w tym biznesie jest wiele, a też jest bardzo dużo możliwości optymalizacji kosztów, oszczędności. Jest mnóstwo programów, mnóstwo kanałów. Trzeba dokonać audytu, zobaczyć gdzie można zaoszczędzić - stwierdził.

- Ja jestem zwolennikiem rozwiązań brytyjskich — tam telewizja publiczna jest zapisana w aktach ustawowych, wraz ze swoim finansowaniem, natomiast nie może generować środków z reklam - dodał.

- Ja uważam, że media publiczne powinny zostać odchudzone ze wszystkich wodotrysków, fajerwerków i pełnić funkcję informacyjną - mówił też Gramatyka. Jego zdaniem media publiczne powinny być finansowane wyłącznie z budżetu.

Gramatyka był pytany o decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, o postawienie TVP, Polskiego Radia, PAP w stan likwidacji, po tym jak Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której znalazł się zapis o możliwości przekazania TVP 3 mld zł w formie obligacji.

Michał Gramatyka o TVP: Minister kultury był właścicielem spółki, która odpłynęła w stronę innej partii

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Exposé Sikorskiego. Politycy komentują wystąpienie szefa MSZ w Sejmie
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia