Donald Tusk reaguje na weto prezydenta: Wstyd. Andrzej Duda odpowiada

W sobotnie popołudnie prezydent zawetował ustawę okołobudżetową. Premier zareagował w mediach społecznościowych. Prezydent mu odpowiedział.

Publikacja: 23.12.2023 21:05

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

„Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne” - poinformował w sobotę prezydent Andrzej Duda. - „Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić.”

Prezydent poinformował jednocześnie, że po Świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m. in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. Wezwał też marszałków Sejmu i Senatu do pilnego zwołania obrad obu izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

Prezydent Duda wetuje 3 mld zł na TVP. Wzywa Hołownię i Kidawę-Błońską

Premier Tusk reaguje na decyzję prezydenta Dudy

Wkrótce po ogłoszeniu prezydenckiego weta, głos zabrał premier Donald Tusk. „Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi „kominówkę”, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym.” - napisał w mediach społecznościowych.

Na tweet szybko odpowiedział prezydent Duda: "Panie Premierze @donaldtusk, cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moją ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp. ale bez 3 mld na publiczne media" - napisał pod postem premiera.

Według informacji portalu money.pl, decyzja prezydenta Dudy spowodowała pilne narady w rządzie. Nad odpowiedzią pracują obecnie minister finansów Andrzej Domański wraz ze współpracownikami oraz KPRM.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Prezydent wetuje przejęcie mediów, grając podwyżkami dla budżetówki
Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"