Jak PiS na Woronicza buduje nowy mit i dlaczego TVP nie bronią dziennikarze

TVP nie bronią szeregowi pracownicy stacji, ale jedynie politycy PiS i milionerzy z TVP, którzy nie chcą się pożegnać z funkcjami. Protestów nie ma przed Polskim Radiem. Wcześniej podobne awantury, jak teraz w TVP wszczynał Antoni Macierewicz w MON.

Aktualizacja: 22.12.2023 06:06 Publikacja: 21.12.2023 13:46

Jak PiS na Woronicza buduje nowy mit i dlaczego TVP nie bronią dziennikarze

Foto: AFP

„Zamach”, „pucz” i „dyktatura Tuska”- to część epitetów, które padają z ust polityków PiS w odpowiedzi na zmiany w mediach publicznych. Podczas exposé Donalda Tuska w Sejmie Waldemar Buda, poseł PiS po 45 minutach wystąpienia szefa nowego rządu przerwał mu je i położył przed nim 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na 100 pierwszych dni rządu. Na pozycji 99 znajduje się deklaracja: „Odpolitycznimy i uspołecznimy media publiczne. Zlikwidujemy Radę Mediów Narodowych. Natychmiast zatrzymamy finansowanie fabryki kłamstw i nienawiści jaką stała się TVP i inne  media publiczne. Zgodnie z naszym zobowiązaniem przeznaczymy 2 mld zł z TVP na leczenie raka”. Jeśli PiS miałoby być konsekwentne, to powinno się cieszyć z realizacji obietnic rządu Tuska. Ale realizacji aż tak błyskawicznej chyba jednak się nie spodziewali.

PiS zależy na TVP, mniej na Polskim Radiu

PiS szybko z obrony mediów publicznych zrobiło oręż polityczny. Jarosław Kaczyński z wierchuszką partyjną urządzili protest w TVP. Co znamienne, nie pojechali na warszawski plac Powstańców, skąd nadawany był flagowy program informacyjny „Wiadomości” i TVP Info, ale na Woronicza, skąd informacyjne i najważniejsze audycje nie są nadawane. Ciekawe też, że do Polskiej Agencji Prasowej Piotr Gliński z kolegami przybyli dopiero po zaproszeniu przez jej byłego już prezesa. A jeszcze ciekawsze jest to, że Polskiego Radia PiS w ogóle nie broni. Nie ma protestów pod Trójką, czy raczej tym co z niej zostało, nie ma też w gmachu głównym przy Malczewskiego.

Czytaj więcej

Bunt w Radiu Zachód: Wydawca nie wpuścił na antenę redaktora naczelnego gazet Orlenu

Dlaczego PiS manifestuje tylko przed TVP? Bo to widowiskowe. Polskie Radio PiS zniszczyło, doprowadziło do tego, że wszystkie anteny z Trójką na czele osiągnęły rekordowo niską słuchalność, a PAP, które Jarosław Kaczyński miał na telefon, stało się niewiarygodnym źródłem informacji dla innych mediów. Najważniejsza dla PiS była zawsze telewizja, która wciąż ma duże zasięgi, a protesty przed TVP są o wiele bardziej spektakularne, niż mogłyby być przed którąkolwiek z radiostacji czy nawet na placu Powstańców, gdzie nie ma tyle miejsca i posłowie musieliby marznąć na dworze. Woronicza daje PiS idealne warunki do protestu, luksusowe i widowiskowe. Ale jest jeszcze jedno pytania, zasadnicze.

W obronie TVP nie stają dziennikarze i pracownicy stacji, tylko nominaci PiS

Dlaczego przed TVP nie protestują szeregowi pracownicy stacji? Dlaczego dziennikarze nie manifestują, a robią to jedynie gwiazdy stacji na kontraktach, dzięki którym za rządów PiS zarobili w TVP miliony? Dlaczego Michał Rachoń odchodząc z Radia Opole nie protestował, a robił to w TVP? Telewizja publiczna to nie Rachoń, Michał Adamczyk, Magdalena Ogórek, Danuta Holecka, Miłosz Kłeczek, Samuel Pereira, Dawid Wildstein, paskowi, pracownicy programu w „W tyle wizji” czy mijający się z etyką dziennikarską i powołaniem niektórzy prowadzący programy czy reporterzy stacji. Oni przyszli do TVP wraz z rządami PiS lub zostali wyniesieni na gwiazdorskie pozycje dzięki partii Kaczyńskiego. TVP to masa dziennikarzy, którzy pracowali również w „Wiadomościach”, także za poprzednich i wcześniejszych rządów, którzy tworzą stację na drugim, trzecim i dalszym planie. To pracownicy, dzięki którym to medium działa i nadaje. Oni nie protestują. Pod rękę z PiS, w obronie swoich posad i propagandy partii manifestują tylko nominacji. Nie ma wśród nich żadnego uznanego dziennikarza. A protest PiS przed TVP jest częścią strategii partii.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Bitwa o TVP i skarga do Jourovej, czyli PiS wykuwa swój model opozycyjności

Upadł mit smoleński, Kaczyński buduje nowy mit

Jarosław Kaczyński buduje mit o niszczonej demokracji i zabranej wolności słowa po oddaniu władzy przez PiS. Walka na Woronicza idealnie wpisuje się w polaryzację partyjną, której partia potrzebuje w najbliższych miesiącach i latach. Stąd też próba obstrukcji w parlamencie i demonstracyjne opuszczenie sali plenarnej po tym, jak marszałek Sejmu po raz kolejny nie pozwolił przemawiać Mariuszowi Błaszczakowi dłużej, niż ten oczekiwał. I po to też Antoni Macierewicz po zmianie władzy wciąż chciał przewodzić podkomisji smoleńskiej i wydawał rozkazy żołnierzom, mimo że nie miał do tego uprawnień. PiS chce pokazać Polakom, że mimo zwycięstwa wyborczego ukradziono mu władzę, łamana jest demokracja, tłamszona jest wolność słowa, ludzie są wyrzucani z pracy, a Tusk wprowadza dyktaturę. Upadł mit smoleński, rodzi się nowy mit. Cyniczna gra, strategiczne realizowanie partyjnych interesów.

Czytaj więcej

Dr Mirosław Oczkoś o sytuacji w TVP: PiS realizuje program "chaos plus"

PiS potrzebuje obrazków z TVP, jak kiedyś z „Wprost”

Na Woronicza PiS potrzebowało obrazków, niczym z redakcji „Wprost”,  które pokazywałyby przekroczenie uprawnień a nawet i zamordyzm nowej władzy. Po przejęciu władzy PiS również wprowadzało nowe porządki w mediach publicznych. To cykliczny proces.

Czytaj więcej

TVP o 19:30 opublikowała komunikat. Dotyczył "Wiadomości"

Kaczyńskiemu nie chodzi o demokrację, dziennikarzy i wolność słowa, ale o to żeby rozpętać nową wojnę polsko-polską. Im dłużej i w gorszym stylu nowy rząd będzie zaprowadzał porządki w mediach, tym lepiej wpisze się w narrację prezesa PiS.

Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Zmiany mogą być szersze niż pierwotnie zapowiadano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej