W środę nie było Wiadomości. Były wicepremier: Tak jak kiedyś nie było Teleranka

Jeśli rząd, który kieruje krajem podejmuje decyzje, że odrzuca system prawny, nie obowiązuje konstytucja, to jest to zamach stanu. Rząd odrzucił konstytucję, odrzucił ustawy - mówił w rozmowie z Polsatem były wicepremier i minister aktywów państwowych, poseł PiS Jacek Sasin.

Publikacja: 21.12.2023 07:59

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sasin był pytany o to kto jest obecnie prezesem TVP?

Jacek Sasin: Polska jest dziś krajem, w którym prawo przestało się liczyć

- Mateusz Matyszkowicz (odwołany w środę przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza prezes TVP — red.), nie ma żadnej wątpliwości. Jedyna droga do odwołania prezesa to jest decyzja Rady Mediów Narodowych, takiej decyzji nie ma, więc nic się w tej sprawie od strony formalnej i prawnej nie stało — odpowiedział.

Czytaj więcej

Robert Biedroń o przejęciu TVP przez nowy rząd: Styl się nie liczy

- Ja należę do pokolenia, które pamięta ten dzień, kiedy się nie ukazał Teleranek. Te skojarzenia są oczywiste. Oczywiście kontekst, sytuacja jest inna, ale bezprawie jest takie samo — dodał nawiązując do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w niedzielę 13 grudnia 1981 roku (TVP nie wyemitowała wówczas zaplanowanego programu, emitowała wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego) oraz do tego, że 21 grudnia Wiadomości nie zostały wyemitowane.

Czytaj więcej

TVP o 19:30 opublikowała komunikat. Dotyczył "Wiadomości"

Sasin mówił też, że decyzje ws. TVP nie są decyzjami Bartłomieja Sienkiewicza lecz „de facto podejmuje je Donald Tusk”.

- To jawne złamanie prawa. Polska jest dziś krajem, w którym prawo przestało się liczyć - stwierdził.

Sasin zarzucił też nowej większości naruszenie ustaw i konstytucji oraz działanie za pomocą ustaw.

- Jeśli nawet odwołać się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego (na który powołał się minister Bartłomiej Sienkiewicz — red.) to on jasno powiedział, że to nie minister może takie decyzje podejmować, tylko KRRiT. Sienkiewicz powołuje się na wyrok, który kwestionuje to, co zrobił. To hipokryzja, łamanie prawa, tego się nie da obronić. Prawo brutalnie zostało złamane — mówił.

Czytaj więcej

Wojna o TVP nowej koalicji z PiS. Donald Tusk był niezadowolony z tempa zmian

Jacek Sasin o sytuacji w TVP: Mówi o zamachu stanu w Polsce

Były wicepremier stwierdził też, że w Polsce doszło do „zamachu stanu”.

- Jeśli rząd, który kieruje krajem podejmuje decyzje, że odrzuca system prawny, nie obowiązuje konstytucja, to jest to zamach stanu. Rząd odrzucił konstytucję, odrzucił ustawy — wyjaśnił swoją ocenę sytuacji.

My żyjemy w kraju, w którym jakiekolwiek reguły przestały obowiązywać. Jeśli ktoś sprzeciwia się tej władzy musi się liczyć z represjami

Jacek Sasin, były wicepremier

Na uwagę, że PiS w 2015 roku również przejmował media publiczne w sposób kwestionowany z punktu widzenia konstytucji, Sasin odparł, że „można się nie zgadzać z działaniami PiS, ale były to działania zgodne z prawem”, ponieważ PiS korzystał ze ścieżki ustawowej. 

- Nie ma żadnych podstaw do decyzji ministra Sienkiewicza, więc one nie obowiązują - podsumował.

Sasin zapowiedział też, że posłowie PiS będą dyżurować w siedzibie TVP „dopóki będzie trzeba”.

Jacek Sasin: Mariusz Kamiński? Jest ułaskawiony

Byłego wicepremiera zapytano też czy po skazaniu prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik trafią do więzienia

- Mariusz Kamiński jest ułaskawiony — odparł. 

Dopytywany o decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który prawomocnie skazał Kamińskiego i Wąsika na więzienie, po podważeniu prawa prezydenta Andrzeja Dudy do ułaskawienia obu polityków przed zapadnięciem prawomocnego wyroku przez Sąd Najwyższy, Sasin odparł, że „prezydent ma konstytucyjną prerogatywę”, a „Trybunał Konstytucyjny mówi co innego” niż Sąd Najwyższy.

- Polska jest dziś krajem, pod rządem Donalda Tuska, w którym do więzienia się trafia za walkę z korupcją. Uwięzienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oznaczałoby zakwestionowanie prawa prezydenta Andrzeja Dudy do stosowania prawa łaski — dodał.

- My żyjemy w kraju, w którym jakiekolwiek reguły przestały obowiązywać. Jeśli ktoś sprzeciwia się tej władzy musi się liczyć z represjami — mówił też.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.