Po uchwale Sejmu czas na ruchy ze strony rządu ws. TVP

W Sejmie trwa pełna emocje debata ws. uchwały o mediach publicznych. Z naszych rozmów wynika, że po jej przegłosowaniu swoje posunięcia mają dokonać odpowiednie ministerstwa. Do debaty o mediach włączył się już prezydent.

Publikacja: 19.12.2023 18:47

Bogdan Zdrojewski

Bogdan Zdrojewski

Foto: PAP/Piotr Nowak

Rozmówcy z różnych partii Koalicji 15 Października są enigmatyczni, jeśli chodzi o dalsze kroki, które mają nastąpić po przyjęciu przez Sejm uchwały o sytuacji w mediach publicznych.   Minister Sienkiewicz będzie miał czyste pole do podjęcia niezbędnych działań  mówi jeden z naszych informatorów z okolic Koalicji Obywatelskiej. Politycy z którymi rozmawialiśmy przyznają, że chodzi zarówno o Ministerstwo Kultury, jak i Ministerstwo Aktywów Państwowych.  Nie ujawniamy naszych planów w pełni, tak aby PiS nie zdążył podjąć działań wyprzedzających  sugeruje jeden z naszych informatorów. 

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Rozliczenia w TVP. Dość biadolenia PiS, nie mylmy sprawców z ofiarami

A politycy PiS w Sejmie mówią o „zamachu” na wolne media i wolność słowa. I zapowiadają obronę TVP. Tymczasem jak podał portal OKO.press pierwsze wydanie nowych „Wiadomości” (nie jest jasne pod jaką nazwą) ma być wyemitowane już w czwartek. Zmiany w TVP zgodnie z tym scenariuszem to kwestia najbliższych kilkudziesięciu godzin.  Ta uchwała jest także jednoznacznym wezwaniem ludzi, instytucji które mają ku temu narzędzia i sposobność, aby tę sytuację możliwie szybko naprawić  mówił w trakcie swojej konferencji prasowej we wtorek Donald Tusk. 

Prezydent w grze 

W tle politycy Koalicji sugerują, że jednocześnie uruchomione zostaną prace legislacyjne nad ustawą lub ustawami, które miałyby trwale uporządkować sytuację wokół mediów publicznych.  W tym projekcie jest zawarte zobowiązanie Sejmu, z czego się bardzo cieszę, do tego, żeby ustawowo uregulować kwestie, które zostały zepsute za rządów PiS-u, jeżeli chodzi o stosunek do mediów publicznych. To zobowiązanie  jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez Sejm  będzie traktowane bardzo poważnie  powiedział we wtorek marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Politycy Koalicji zdają sobie jednak doskonale sprawę, że do wejścia życie takiej legislacji będzie potrzebny podpis prezydenta. 

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda komentuje uchwałę Sejmu ws. mediów publicznych. Wysłał pismo do marszałka Sejmu

A prezydent Duda we wtorek zabrał głos w sprawie mediów publicznych. W piśmie do marszałka Hołowni zastrzegł, że „zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzane zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji”. 

Nie będzie wykluczeń

Bogdan Zdrojewski, przedstawiciel wnioskodawców uchwały w trakcie sejmowej debaty zastrzegł, że celem nowej koalicji jest przede wszystkim „przywrócenie w mediach publicznych dziennikarstwa”, oraz prowadzenie racjonalnej polityki, jeśli chodzi o wydatki. Zdrojewski odnosząc się do wypowiedzi polityków prawicy zastrzegł, że do mediów, do TVP będą zapraszani zarówno politycy PiS, jak i Konfederacji, tak aby w TVP mogła się toczyć „prawdziwa debata” między przedstawicielami różnych opcji politycznych.  Media trzeba przywracać zgodnie z Konstytucją, z prawem, w trosce o dziedzictwa materialne, w tym archiwa oraz zasoby ludzkie. Trzeba zadbać o to dziedzictwo, by było wykorzystywane zgodnie z polską racją stanu. Do tego potrzebny jest albo likwidator, albo prokurent, albo kurator ustanowiony przez sąd. W uchwale jest wezwanie do działania  mówił Zdrojewski z sejmowej trybuny. 

Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.
Polityka
Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję