Ważą się losy Krzysztofa Bosaka. Prezydium Sejmu oczekuje zdecydowanej reakcji na zachowanie Grzegorza Brauna

Prezydium Sejmu nie wyklucza, że poseł Konfederacji Krzysztof Bosak straci funkcję wicemarszałka Sejmu, jeżeli klub nie podejmie zdecydowanych kroków w związku z zachowaniem swojego posła Grzegorza Brauna.

Publikacja: 13.12.2023 17:52

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak

Foto: PAP/Marcin Obara

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun użył gaśnicy, by zgasić menorę w Sejmie. Po zgaszeniu świec chanukowych Braun pojawił się na mównicy sejmowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia, zapowiedział skierowanie wniosku do prokuratury. Decyzją prezydium Sejmu Grzegorz Braun został pozbawiony połowy uposażenia na pół roku i diet poselskich na sześć miesięcy.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Poseł Braun to ścieżka do totalnej izolacji Konfederacji

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała, że jej formacja złoży wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Mówiła, że Bosak nie poradził sobie z prowadzeniem obrad po incydencie z udziałem Brauna. Wniosek wpłynął do Sejmu, przedstawicielem wnioskodawców jest Tomasz Trela.

We wniosku czytamy, że Bosak dopuścił Brauna do głosu po tym, jak poseł Konfederacji zgasił świece chanukowe. "Wicemarszałek Bosak umożliwił posłowi Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych »rasistowskim, dzikim, plemiennym, talmudycznym kultem« oraz »satanistycznym triumfalizmem«, na który - według posła Brauna - »nie ma miejsca w gmachu Sejmu RP" - czytamy we wniosku Lewicy o odwołanie wicemarszałka Bosaka.

Konfederacja zawiesza Grzegorza Brauna w prawach członka klubu

W środę Konfederacja poinformowała, że Grzegorz Braun został zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji. Braun ma również zakaz wystąpień z mównicy sejmowej. Współprzewodniczący Konfederacji poseł Sławomir Mentzen podkreślił jednocześnie, że "Nie damy się w tej sprawie nikomu szantażować, nawet jeżeli stawką jest miejsce w prezydium Sejmu dla Krzysztofa Bosaka".

Czytaj więcej

Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

O konsekwencjach wobec Krzysztofa Bosaka mówiła marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Moje zdanie jest takie, że jeżeli Konfederacja uzna, że pan Braun nadal będzie miał miejsce w jej szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji z panem Braunem na pokładzie w Prezydium Sejmu - zapowiadał lider Polski 2050.

Wirtualna Polska informuje, powołując się na rozmowy z członkami Prezydium Sejmu, że Krzysztof Bosak usłyszy ultimatum: albo przekonująco wyjaśni, dlaczego Braun nadal pozostaje w szeregach Konfederacji, albo straci funkcję wicemarszałka. Rozmowa w tej sprawie zaplanowana jest na przyszły tydzień.

Czytaj więcej

Zrzutka na Grzegorza Brauna wyłączona. Wydano oświadczenie

Dajemy czas Konfederacji na podjęcie kroków, które będą adekwatną reakcją na czyn, którego dopuścił się poseł Braun. Oczekujemy wyrzucenia go z klubu poselskiego Konfederacji. Będziemy na ten temat rozmawiać z wicemarszałkiem Bosakiem na posiedzeniu Prezydium 19 grudnia - powiedziała wp.pl wicemarszałek Dorota Niedziela.

- Prezydium nie podejmie żadnych kroków w tej sprawie, dopóki nie wysłucha argumentów Krzysztofa Bosaka - dodała.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"