Światowe media informują o skandalu w polskim Sejmie. Grzegorz Braun na czołówkach

Najważniejsze światowe media informują o skandalu z udziałem posła Grzegorza Brauna. Zdarzenie, do którego doszło na korytarzu w polskim parlamencie, obiegło czołówki światowych mediów.

Publikacja: 12.12.2023 18:34

Światowe media informują o skandalu, do którego doszło w polskim Sejmie

Światowe media informują o skandalu, do którego doszło w polskim Sejmie

Foto: rp.pl

Po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun wziął gaśnicę, która stała na korytarzu w Sejmie i zgasił nią menorę chanukową. 

Poseł Grzegorz Braun został wykluczony z obrad Sejmu i opuścił budynek parlamentu. Zostanie złożony w tej sprawie wniosek do prokuratury. Zapowiedzieli to m.in. posłowie Lewicy.

Poseł Konfederacji tłumaczył na sali plenarnej, że zorganizowane w Sejmie obchody żydowskie są "kultem satanistycznym". 

Czytaj więcej

Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świecznik chanukowy

Zdarzenie, do którego doszło w polskim Sejmie, obiegło światowe media.

"Polski skrajnie prawicowy parlamentarzysta zgasił świecę chanukową w parlamencie. Wszystkie główne siły polityczne szybko potępiły incydent z udziałem Grzegorza Brauna i powiedziały, że nie będzie tolerancji dla antysemickich i ksenofobicznych zachowań w Sejmie" - informuje agencja Associated Press.

"Skrajnie prawicowy poseł w polskim parlamencie użył gaśnicy do zgaszenia świecy na menorze, która została zapalona z okazji Chanuki w budynku parlamentu" - informuje ABC News.

Czytaj więcej

Skandal z udziałem Grzegorza Brauna. Posłowie PiS winią marszałka Szymona Hołownię

O incydencie, do którego doszło w Sejmie w swojej relacji informuje The Guardian. 

"Na nagraniu krążącym w sieci, skrajnie prawicowy poseł Grzegorz Braun gasi świece chanukowe gaśnicą w budynku parlamentu. Osoby wokół niego słychać jak mówią: "powinieneś się wstydzić". On odpowiada: "Ci, którzy biorą udział w aktach kultu satanistycznego, powinni się wstydzić" - czytamy.

"The Times of Israel" cytuje marszałka Sejmu Szymona Hołownię, który zapowiedział, że nie będzie tolerancji dla antysemickich i ksenofobicznych zachowań w polskim parlamencie. Przypomniano również, że Grzegorz Braun "w przeszłości fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w >państwo żydowskie<"

Czytaj więcej

Grzegorz Braun wywołał skandal w Sejmie. Ostre komentarze posłów

Depeszę w sprawie skandalu w polskim Sejmie opublikowała również agencja AFP. Zacytowano marszałka Szymona Hołownię, który nakazał posłowi Konfederacji opuścić salę plenarną.

"Nagranie opublikowane na stronie internetowej TVN24 pokazało, jak Grzegorz Braun z Konfederacji wziął gaśnicę, po czym przeszedł przez hol parlamentu do miejsca, w którym znajdowały się świece, stworzył białą chmurę i zmuszając ochroniarzy do wypędzenia ludzi z tego obszaru" - informuje w swojej depeszy agencja Reutera.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"