Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świecznik chanukowy

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun na sejmowym korytarzu użył gaśnicy. Użył jej, by zgasić świece zapalone z okazji Chanukki.

Publikacja: 12.12.2023 16:58

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową w Sejmie

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową w Sejmie

Foto: PAP/Marcin Obara

O wydarzeniu poinformował na sali sejmowej poseł Witold Zembaczyński. - Doszło do niebywałego zdarzenia na tle religijnym. To jest niedopuszczalne. Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne. Dokonał aktu hańbiącego. Wnoszą o przerwanie obrad i wezwanie posła Brauna do Prezydium Sejmu celem wykluczenia z obrad. W Polsce nie ma miejsca na akty antysemickie pod dachem Sejmu - powiedział.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun wywołał skandal w Sejmie. Ostre komentarze posłów

- Doszło do zgaszenia świec chanukowych przy użyciu gaśnicy przez tego ekstremistę - dodał poseł. 

W trybie sprostowania do mównicy podszedł Grzegorz Braun. - Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu. Przez zebranych przemawia ignorancja. Nie jesteście państwo świadomi przesłania, treści tego aktu nazywanego niewinnie świętami chanuka - mówił poseł Konfederacji.

Czytaj więcej

Donald Tusk premierem. Komentarz Białego Domu

- Przypisano mi tutaj pobudki rasistowskie, gdy tymczasem ja przywracam stan normalności i równowagi kładąc kras aktom satanistycznego, rasistowskiego triumfalizmu. Takie jest przesłanie tych świąt. Wyzywam państwa na dysputę teologiczną - dodał.

Grzegorz Braun wykluczony z obrad. Zostanie skierowany wniosek do prokuratury

Prowadzący obrady Krzysztof Bosak nakazał swojemu partyjnemu koledze opuścić mównicę, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia przejął prowadzenie obrad. 

- W rażący sposób naruszył pan spokój lub porządek. Zbierze się prezydium Sejmu, które podejmie stosowne uchwały dotyczące ukarania pana. Chcę pana ostrzec, że jeżeli jeszcze raz stanie się to, co stało się przed chwilą, a więc z mównicy sejmowej będzie pan obrażał wyznawców innych religii, uznam że naruszył pan powagę Sejmu i wykluczę pana z obrad - powiedział Hołownia. 

Czytaj więcej

Grzegorz Braun pyta Donalda Tuska czy "wiedział, że Kaczyński nie powiedział"

- Wyzywam wszystkich tu zebranych, słuchaczy i widzów na dysputę historyczno-teologiczną. Chętnie wykażę panu ignorancję i wszystkich zebranych. Nie ma pan pojęcia o istotnym przesłaniu tego aktu religijnego - odpowiedział poseł Konfederacji.

W odpowiedzi marszałek Sejmu wykluczył Grzegorza Brauna z obrad i zapowiedział później, że zostanie złożony wniosek do prokuratury.

- To jest po prostu obrzydliwe. Akt chamsta, agresji, głupoty - mówił po ogłoszeniu przerwy marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula poinformowała, że składa wniosek do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 k.k oraz wniosek o ukaranie posła Konfederacji do Komisji Etyki Poselskiej.

Art. 257. - [Napaść z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej]

Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie