Sondaż prezydencki: Rafał Trzaskowski wygrywa z Mateuszem Morawieckim i Szymonem Hołownią

Z sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że ponad 70 proc. Polaków wzięłoby udział w wyborach prezydenckich, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę.

Publikacja: 28.11.2023 06:53

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Na pytanie "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czy wziąłby(ęłaby) Pan(i) w nich udział?" 62,3 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 8,6 proc. - "raczej tak". Oznacza to, że łącznie deklarowana frekwencja w wyborach przekracza 70 proc.

"Zdecydowanie nie" zamierza wziąć udziału w wyborach 11,7 proc. badanych. "Raczej nie" wzięłoby w nich udziału 15,6 proc. respondentów.

Sondaż: Rafał Trzaskowski wygrywa z Mateuszem Morawieckim...

W sondażu sprawdzono też poparcie dla potencjalnych kandydatów w takich wyborach w dwóch wariantach - w pierwszym kandydatem KO był Rafał Trzaskowski, a kandydatem PiS - Mateusz Morawiecki. W drugim Donald Tusk jako kandydat KO mierzył się z Elżbietą Witek z PiS.

Czytaj więcej

Sondaż: Prezydent Andrzej Duda traci przez PiS

W I wariancie w I turze wyborów prezydenckich wygrałby Rafał Trzaskowski, który uzyskuje 34,6 proc. poparcia. Do II tury wszedłby z nim Mateusz Morawiecki, na którego zagłosowałoby 29,9 proc. badanych. Szymon Hołownia, z poparciem 11,6 proc., zająłby trzecie miejsce.

70,9 proc.

Tylu respondentów deklaruje chęć udziału w wyborach prezydenckich

Czwarty w tym wariancie był Sławomir Mentzen (Konfederacja) z poparciem 7,2 proc., piąty - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), na którego chciałoby zagłosować 6,3 proc. badanych, a piąta - Joanna Scheruing-Wielgus (Lewica), która mogłaby liczyć na poparcie 1,5 proc. respondentów.

Sondaż: ... a Donald Tusk wygrywa z Elżbietą Witek

W II wariancie Donald Tusk wygrywa I turę - ale uzyskuje poparcie wyraźnie niższe od Trzaskowskiego (25,6 proc.). Do II tury wchodzi Elżbieta Witek (21,4 proc.), a trzeci jest Szymon Hołownia z poparciem 16,7 proc. badanych.

Władysław Kosiniak-Kamysz w tym wariancie może liczyć na 8,6 proc. głosów, Mentzen - na 8 proc. 8 proc. uzyskuje też wskazana w tym wariancie jako kandydatka na prezydenta Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 listopada 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1067 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.