Kierwiński: Morawiecki ma twarz przegranego. Przegrał wybory, ale i w PiS

Jak powiedział w rozmowie z Radiem ZET sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, „rząd Donalda Tuska, jeśli chodzi o konstrukcję ministrów, jest w 100 proc. zamknięty”.

Publikacja: 27.11.2023 12:04

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński mówił w rozmowie z Radiem ZET o rządzie Donalda Tuska. Polityk zapytany został między innymi, co z Ministerstwem Nauki. - Z dużym prawdopodobieństwem resort będzie kierowany przez polityka Lewicy - powiedział. Kto będzie odpowiedzialny za zdrowie? - Chętnie KO weźmie odpowiedzialność za ten resort - stwierdził polityk. Jak ocenił Kierwiński, to jest obszar „kompletnie zapuszczony przez PiS”. - To nie jest przypadek, że w ostatnich latach w Polsce umierało najwięcej Polaków od II wojny światowej. To efekt złych, nieudolnych rządów PiS - zaznaczył. Jak powiedział Marcin Kierwiński, Donald Tusk „znalazł właściwego kandydata, kandydatkę, ale to on będzie informował, kto będzie wchodził w skład jego gabinetu”. - Udział kobiet w polityce na pewno w tym rządzie będzie zwiększony - dodał.

Zapytany o zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, sekretarz generalny PO stwierdził, że jest to „cyrk pacynek Kaczyńskiego”. Zdaniem polityka, „Kaczyński bawi się nimi, by jeszcze przez kilka tygodni łupić, szabrować polskie dobra narodowe i porozstawiać towarzyszy pisowskich”. - Kolejna odsłona tej tragikomedii. Bądźmy poważni. Wszyscy wiemy, że to jedna, wielka komedia i farsa. Jest walka o czas - dodał. 

Marcin Kierwiński: Kaczyński to typ polityka, który nigdy nie bierze niczego na klatę

Siedzę w Sejmie naprzeciwko niemal pana Morawieckiego. Ma twarz polityka przegranego. On wie, że przegrał wybory i przede wszystkim przegrał w PiS. Człowiek kompletnie nieobecny. Przegrał w polityce wszystko i będzie kozłem ofiarnym w PiS - powiedział Marcin Kierwiński. - Kaczyński nie wybaczy, że wybory nie zostały wygrane - dodał. 

Czytaj więcej

Komisja ds. wyborów kopertowych. Michał Dworczyk: Może za nią zagłosuję

Zdaniem Kierwińskiego prezes PiS to „typ polityka, który nigdy nie bierze niczego na klatę, zawsze albo prześpi coś, albo się schowa, albo mówi, że to nie on”, dlatego kozłem ofiarnym będzie Mateusz Morawiecki. Zapytany o wywiad Jarosława Kaczyńskiego, w którym nie wyklucza premiera z PSL-u w „trzecim kroku konstytucyjnym”, polityk PO odpowiedział, że to „bajki z mchu i paproci”. - Żeby był trzeci krok konstytucyjny, to drugi musi się nie powieść. A ja gwarantuję, że w drugim kroku premierem zostanie pan Donald Tusk - podkreślił. 

Kierwiński: Zobaczymy, czy Sasin będzie się cieszył, kiedy będzie przesłuchiwany

Kierwiński zapytany został także o składy komisji śledczych, zapowiadanych przez PO. Jak powiedział prawdopodobny przyszły szef MSWiA, koalicja jest „na ostatniej prostej” ustaleń. - Powinny zasiadać w nich osoby, które przez ostatnich 8 lat zajmowały się śledzeniem afer PiS – poseł Joński, Szczerba, Kropiwnicki, Giertych – powiedział Kierwiński. - Zobaczymy, czy Sasin będzie się cieszył, kiedy będzie przesłuchiwany - dodał polityk. Kamiński i Wąsik w komisjach śledczych? - Ich o tyle sobie nie wyobrażam, że wiem, że oni w tych komisjach będą uczestniczyć, ale na pewno jako przesłuchiwani - stwierdził dekretarz generalny PO.

Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy